comment Add Comment

UEFA publikon 28 futbollistët më të mirë të Kosovës në kualifikimet për Euro 2020 – këta ishin pesë më të dalluarit

Kosova ka përmbyllur ciklin e parë të kualifikimeve për Kampionatin Evropian, Euro 2020.

Dardanët kanë zënë pozitën e tretë në Grupin A duke marrë 11 pikë pas tetë ndeshjeve.

E shtëpia më e madhe e futbollit evropian, UEFA ka bërë një ranglistë të lojtarëve më të vlerësuar që kanë luajtur në këto kualifikuese.

Vedat Muriqi shihet si lojtari më i vlerësuar te Kosova dhe zë pozitën e 141-të në përgjithësi në Evropë.

Ndërkohë pas tij vjen Valon Berisha, Arijanet Muric dhe dyshja e mbrojtjes Fidan Aliti dhe Amir Rrahmani.

Në pozitën e gjashtë është Milot Rashica, që për dallim me Werder Bremenin, tek Kosova nuk ka mundur ta shfaqë gjithë potencialin e tij.

Besar Halimi, Benjamin Kololli, Arber Zeneli, Mërgim Vojvoda dhe Bersant Celina e mbyllin 11shen më të vlerësuar të Kosovës nga UEFA.

Kujtojmë që Dardanët kanë edhe një mundësi tjetër për tu kualifikuar në Euro 2020, atë përmes Play-Offit në Ligën e Kombeve.

Kosova do të luaj ndaj Maqedonisë në gjysmëfinalen e Divizionit D, ndërsa në rast fitore në finale do ta priste njërën nga dueli Gjeorgji – Bjellorusi. /Telegrafi/

 

The post UEFA publikon 28 futbollistët më të mirë të Kosovës në kualifikimet për Euro 2020 – këta ishin pesë më të dalluarit appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

MPJ: “Macedonia the Great” mund të ketë ndikim negativ në rezultatet e deritanishme

Sllogani “Macedonia the Great” të cilën e promovonte pala greke javën e kaluar ka marrë vëmendjen e mediave të Maqedonisë dhe Greqisë. Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis vetëm se ka filluar fushatën për rajonin grek të Maqedonisë, edhe për këtë është dashur të debatohet me grupet e ekspertëve ndërkombëtar për emrat komercial, markat tregtare dhe mbrojtjen e simboleve, shkruan Standard, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Nga Ministria e Jashtme për Standard thonë se një qasje e tillë e njëanshme për zgjidhjen e çështjeve që, sipas marrëveshjes së Prespës, duhet të rregullohen së bashku nga komunitetet e biznesit, nuk është qasja më e përshtatshme për respektimin dhe zbatimin e detyrimeve të marrëveshjes.

“Ne e vlerësojmë që këto çështje duhet të adresohen përmes dialogut dhe me ndihmën këshilluesve dhe ekspertëve të grupit ndërkombëtar për emrat komercial, markat dhe mbrojtja e simboleve. Qasja e njëanshme mund të minojë besimin e ndërsjellë dhe të ketë një ndikim negativ në përpjekjet dhe rezultatet e arritura deri më tani midis dy vendeve, të cilat janë një shembull i tejkalimit të sfidave bilaterale”, theksojnë nga MPJ.

Në pyetjen e Standard nëse MPJ e Maqedonisë ka komunikuar me MPJ-në e Greqisë pas shfaqjes së slloganit, nga atje thonë se të gjitha pyetjet në lidhje me kushtet e emrave komercial, markave tregtare dhe mbrojtjen e simboleve duhet të trajtohen brenda Komitetit të Dialogut të Biznesit, i cili do të ndihmohet me këshilla nga grupit ndërkombëtar i ekspertëve, i përbërë nga përfaqësues të të dyja shteteve./Telegrafi/

The post MPJ: “Macedonia the Great” mund të ketë ndikim negativ në rezultatet e deritanishme appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Kuizi që dhuron super shpërblime sonte” Luaj në “Tap n’All”

Sonte në ora 19:00 fillon edicioni i radhës i TapQuiz. Tap n’All i udhëhequr nga Jonida Vokshi kësaj radhe ka shpërblime shumë tërheqëse.

10 pyetje me nga 4 alternativa do të na japin 3 fitues të shpërblimeve në Tap n’All.

Quizi interaktiv nga GjirafaVideo po fillon javën e tretë, duke vazhduar me Tap n’Shije dhe Tap n’Dije, të mërkurën, repsektivisht të enjtën. Shpërblimet për këtë sonte janë:

Vendi i parë fiton: Samsung Galaxy S7
Vendi i dytë fiton: Kamerë për makinë
Vendi i tretë fiton: Kufje Steelseries Arctis 1

Mos harroni të regjistroheni, regjistrimi ka filluar nga ora 15:00 dhe bëhuni gati për lojë në ora 19:00.

Numri i lojtarëve po rritet gjithmonë, deri më tani në të gjitha kuizet kanë marrë pjesë mbi 13,000 lojtarë, mos e le pa u bërë pjesë edhe ju sepse do të kaloni një mbrëmje më ndryshe pse jo edhe të jeni fitues.

Për të regjistruar KLIKO KËTU.

The post Kuizi që dhuron super shpërblime sonte” Luaj në “Tap n’All” appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

MB: Siç kemi zgjidhur statusin e gjeneratës së 74 të ushtarëve profesionistë ashtu do të zgjidhet edhe e 75

Siç kemi zgjidhur çështjen e vazhdimit të angazhimit të gjeneratës së 74-të të ushtarëve profesionistë për kënaqësinë e të gjithëve, kështu do të jetë edhe statusi i gjeneratës së 75-të, thuhet në reagimin e Ministrisë së Mbrojtjes ndaj konferencës për shtyp të ushtarëve profesionistë.

“Asnjë konferencë për shtyp nuk është e nevojshme për të na kujtuar atë. Marrëveshja që ne arritëm për gjeneratën e 74-të ishte rezultat i muajve të përpjekjeve dhe negociatave për të siguruar që të drejtat dhe kushtet e punës së ushtarëve mbi 45 vjeç nuk rrezikoheshin, me çka patëm sukses dhe tani ata vazhdojnë karrierën e tyre në institucionet”, thuhet në reagim.


Sindikata e Ushtarëve: Mirënjohës për rritjen e pagave, por na jepni edhe uniforma dhe çizmeSindikata e Ushtarëve: Mirënjohës për rritjen e pagave, por na jepni edhe uniforma dhe çizme

Ministria kujton se një zgjidhje e tillë u mirëprit nga sindikata përfaqësuese e mbrojtjes, duke theksuar se me të njëjtën energji dhe përgjegjësi do të ketë qasje edhe ndaj zgjidhjes së statusit të gjeneratës së ardhshme të ushtarëve që do të mbushin 45 vjeç./Telegrafi/

The post MB: Siç kemi zgjidhur statusin e gjeneratës së 74 të ushtarëve profesionistë ashtu do të zgjidhet edhe e 75 appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Momenti kur Mërgim Vojvoda lë të ‘shtangur’ Harry Kanen dhe Hudson-Odoin me driblimin e tij

Kosova është duke humbur 0-1 ndaj Anglisë në kuadër të kualifikimeve për Euro 2020.

Përfaqësuesja jonë po e zhvillon ndeshjen e fundit në kuadër të Grupit A në kualifikimet për Kampionatin Evroian.

Harry Winks ishte ai që na shënoi golin në minutën e 32-të, nga një asistim i Alex Oxlade-Chbaerlain.

Por, në fillim të ndeshjes, Mërgim Vojvoda bëri një driblim fantastik duke kaluar Callum Hudson-Odoin dhe Harry Kanen.

Ky veprim i mbrojtësit të Kosovës u duartrokit nga ‘Dardanët’, derisa edhe pse jemi në disavantazh, po zhvillojmë një lojë të rrjedhshme. /Telegrafi/

The post Momenti kur Mërgim Vojvoda lë të ‘shtangur’ Harry Kanen dhe Hudson-Odoin me driblimin e tij appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Regjisori Korab Lecaj ia tregon botës “Klithmën”e vërtetë të Kosovës

Ka një dekadë që merret me kinematografi dhe pas vetës ka disa çmime, përfshirë edhe çmime ndërkombëtare. Për të filmi është fuqi, të cilën shteti i Kosovë duhet ta shfrytëzojë për imazh në botë

Ky është regjisori Korab Lecaj, i cili dy muajt e fundit ka fituar tre çmime me filmin e shkurtër artistik “Klithma”, përfshirë këtu çmimin kryesor “BEST SHORT FILM” në West Nordic International Film Festival në Norvegji.

Regjisori Lecaj thotë se ky çmim i ka dhënë dimension tjetër sukseseve të filmit “Klithma” në arenën ndërkombëtare.

Në këtë bisedë për portalin tonë, Lecaj ka shpjeguar edhe temën e ndjeshme të filmit të tij, që flet për traumat psikologjike të meshkujve shqiptar të dhunuar seksualisht gjatë luftës në Kosovës. Kjo temë, sipas tij, e ka tronditur publikun në Norvegji dhe në Indi.

Korab, po e nisim me suksesin e fundit që ka bërë bujë në të gjitha mediat shqiptare, për çmimin kryesor “BEST SHORT FILM” që keni fituar me filmin tuaj “Klithma” në West Nordic International Film Festival në Norvegji. Ç’domethënie ka ky çmim për ju si regjisor dhe për filmin “Klithma” në përgjithësi?

Çmimi “BEST SHORT FILM” në festivalin norvegjez është i treti me radhë për filmin tonë dhe më i rëndësishmi. Duke pasur parasysh se në festivalin ku kemi garuar, West Nordic International Film Festival, kanë qenë në garë 30 filma nga vende të ndryshme të botës, përfshirë edhe dy filma që kanë qenë në garë në Festivalin e Kanës dhe tre në Berlinale në Gjermani, dhe ne kemi fituar çmimin kryesor, kjo i ka dhënë një dimension tjetër sukseseve të filmit “Klithma” në arenën ndërkombëtare.

Prandaj, për mua si regjisor çmimi më fjalë ma ka shpërblyer mundin dy vjeçar që kam bërë për këtë film dhe më ka dhënë një dëshmi se filmi ynë pa ndonjë problem konkurron me filma botëror.

Në fakt, ky nuk është vetëm sukses i imi personal, është sukses edhe i aktorëve, producentit Besar Zahiti, ekipit në përgjithësi që ka dhënë kontribut në film dhe mbi të gjitha është sukses i kinematografisë kosovare.

Ju thatë se keni garuar me filma që kanë qenë në Kanë e Berlinale dhe keni fituar çmimin kryesor në Norvegji. Cila është pika e fortë e filmit tuaj, që e a shtyrë jurinë ndërkombëtare në West Nordic International Film Festival, të ju shpërblej me çmimin “BEST SHORT FILM”?

Kur një film fiton çmimin kryesor, si në këtë rast “BEST SHORT FILM”, do të thotë se juria vlerëson regjinë, skenarin, aktrimin, kostumografinë, skenografinë, trajtimin artistik dhe temën në përgjithësi.

Mendimi im është se filmi “Klithma” ka disa pika të forta. Së pari ka temën, e cila flet për pasojat psikologjike të meshkujve shqiptar të cilët janë dhunuar seksualisht gjatë luftës në Kosovë nga paramilitarët serb.

Së dyti, qasja regjisoriale karshi kësaj teme të ndjeshme – mënyra se si e kemi rrëfyer këtë tregim, është rrëfim universal, që mund ta kuptoj çdo shikues, anembanë botës.

Dhe së treti mendoj se në film kemi aktrim briliant të aktorëve, duke filluar nga roli kryesor Hazir Haziri, më pas Alban Zogaj, Arjola Demiri e Arbnesha Grabovci-Nixha etj.

Kur përmendët temën e filmit (pasojat psikologjike të meshkujve shqiptar të cilët janë dhunuar seksualisht gjatë luftës në Kosovë nga paramilitarët serb), si është pritur në arenën ndërkombëtare kjo temë, e kemi fjalën për festivalet ku është prezantuar tashmë filmi “Klithma”?

Rrëfimi i filmit “Klithma”, e ka tronditur publikun norvegjez. Shumë shikues, pasi e kanë parë filmin në festival, më kanë ndalur dhe kam biseduar me ta. Janë shokuar nga ajo që kanë parë dhe kanë dëgjuar. Janë tronditur nga fakti se në Kosovë, përveç 20 mijë grave, të dhunuar seksualisht ka edhe meshkuj.

Të them të drejtën, këtu e kam parë fuqinë e filmit. Për vetëm 25 minuta, sa zgjat filmi ynë, ne kemi arritur me i tregu shoqërisë norvegjeze një të vërtetë të hidhur që i ka ndodhur popullit tonë në luftë.

Reagime të njëjta ka pasur edhe në Mumbai të Indisë ku është shfaqur filmi, ku edhe kemi fituar çmimin për montazhin më të mirë.

Ju përmendet fuqinë e filmit, ndikimin e tij në opinion dhe mundësinë që një artist mund t’ia thotë një të vërtet botës. Çfarë e bën kaq të fuqishëm filmin dhe sa e shfrytëzojmë ne si shoqëri kinematografinë për t’i treguar botës temat tona dhe të vërtetat e shoqërisë tonë?

Shumë pyetje me vend. Filmin e bën të fuqishëm, prania e tij në secilën shoqëri në botë, në secilën familje që ka qasje në kinema, televizor, internet etj. Pra, filmi depërton atje ku nuk mundet të depërtojë për shembull, teatri.

Filmi është shumë i popullarizuar sot në botë. Filmi, përmes ideve që sjell dhe i trajton ato, i paraprinë ngjarjeve nëpër botë. Thënë shkurt, filmi krijon opinion. Ndryshon mentalitete dhe ia tregon të vërtetën botës. Prandaj është i fuqishëm. Dhe, sa ne e shfrytëzojmë filmin për t’ia treguar temat tona botës dhe të vërtetat, kjo është për t’u disktuar.

Kinematografia kosovare, e cila gjatë viteve ’90 ka pësuar një vdekje klinike, pas lufte ka pasur tendencë për ringjallje. Sot, 20 vjet pas lufte, jemi në kërkim të një identiteti kinematografik, që për mendimin tim, ende nuk e kemi gjetur. Por, tendencat janë të mira. Rruga është e mirë.

Kineastët kosovarë, janë duke realizuar filma çdo ditë e më të mirë që po kanë suksese në botë. Dhe, në vazhdën e këtyre sukseseve, dikush me ndihmën e Qendrës Kinematografike, dikush tjetër me suksese personale, po arrijnë t’i dërgojnë në botë, storiet e Kosovës.

Korab, ka disa vjet që merreni me film, edhe pse publiku ju njeh si gazetar/moderator i emisioneve televizive që i bëni tash e 15 vjet. Keni dy dashuri, në këtë rast filmin dhe televizionin, apo tashmë e keni ndarë mendjen, më shumë merreni me film?

Në fakt, me te dyja merrem paralelisht, herë më njërën e herë me tjetrën më shumë, varët nga angazhimi. Natyrisht se filmi është dashuria ime për faktin se e kam studiuar dhe kam magjistruar në regji filmi në Fakultetin e Arteve, në degën e Regjisë së Filmit në Prishtinë.

Me film merrem tash e 10 vjet dhe me televizion rreth 15 vjet. Secila e ka vendin e vet. Secila e ka kënaqësinë e vet. Edhe pse, filmi për mua është një nivel tjetër i komunikimit nëse e krahasojmë me televizionin.

Ju keni disa filma të shkurtër dhe dokumentar që keni realizuar. A keni në plan të realizoni ndonjë film të metrazhit të gjatë?

Deri më tani kam realizuar rreth 14 filma të metrazhit të shkurtër dhe shtatë filma dokumentar.

Aktualisht jam në përgatitje të skenarit për film të metrazhit të gjatë. Vitin e ardhshëm do të konkurroj në konkursin e Qendrës Kinematografike të Kosovës me shpresën që do të gjejë mbështetje.

Me sukseset e filmit “Klithma” e filluam dhe po e përfundojmë me të. Ku do të jetë filmi juaj pas këtij suksesi që kishit në tri festivale, ku fituat tri çmime?

Pas suksesit në tri festivale, e sidomos pas suksesit në Norvegji, filmi “Klithma” do të jetë pjesë edhe e festivaleve të tjera. Për momentin nuk dua t’i bëjë publike, por shumë shpejt do t’i publikojmë. Shpejt do të jetë një lajm shumë i mirë për filmin tonë.

Një mesazh për fund?

Shpresoj që shteti i Kosovës, një ditë do ta trajtojë kulturë, veçanërisht kinematografinë me prioritet. Shpresoj që shteti i Kosovës një ditë ta katërfishoj buxhetin e filmit. Mesazhi im është për politikën – financoni kinematografinë sepse filmi është ambasadori më i mirë për shtetin tonë.

/Telegrafi/

The post Regjisori Korab Lecaj ia tregon botës “Klithmën”e vërtetë të Kosovës appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Ambasada e Britanisë së Madhe i fton qytetarët anglezë të kënaqen në ndeshjen me Kosovën

Të dielën stadiumi “Fadil Vokrri” në Prishtinë, do të jetë arenë e ndeshjes mes Kosovës dhe Anglisë në kuadër të kualifikimeve për kampionatin Evropian 2020.

E për këtë ndeshje historike, në Kosovë është përgatitur një mikpritje e ngrohtë për të gjithë tifozët anglezë që do të udhëtojnë drejt Prishtinës.

Një gjë e tillë i ka rënë në sy edhe ambasadës së Britanisë së Madhe në Prishtinë, e cila ka bërë një thirrje për tifozët anglez që do të udhëtojnë për në Prishtinë.

“Thirrje për të gjithë tifozët e Anglisë që udhëtojnë për Prishtinë për ndeshjen e të dielës Kosovë-Angli. Një mirëseardhje e ngrohtë iu pret në Kosovë, vendin e famshëm për mikpritje dhe njerëz miqësorë. Kënaquni, bëni miq dhe shijoni ushqimin e mrekullueshëm, dhe natyrisht futbollin”, ka shkruar Ambasada.

Rrugët e qytetit janë të mbushur me poster që iu urojnë mirëseardhje lojtarëve. /Telegrafi/

The post Ambasada e Britanisë së Madhe i fton qytetarët anglezë të kënaqen në ndeshjen me Kosovën appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Federata çeke shtroi drekë për delegacionin e FFK-së

Në prag të ndeshjes tejet të rëndësishme për kualifikimet e Evropianit 2020, Çeki – Kosovë, e cila zhvillohet sonte në “Doosan Arena” në Plzen, krerët e Federatës së Futbollit të Republikës së Çekisë sipas traditës kanë shtruar drekë zyrtare për delegacionin e FFK-së.

Aty ishin kryetari Agim Ademi, nënkryetarët Bakir Burri e Agim Dibrani, anëtarin e KE-s, Ilaz Mjaku dhe sekretarin e përgjithshëm Eroll Salihu si dhe delegatin e UEFA-s, Anton Fagan.

Presidenti i federatës çeke, Martin Malik i ka shprehur mirëseardhje delegacionit të FFK-së në Plzen, teksa ka përgëzuar presidentin Agim Ademi që Kosova si një vend i vogël ka arritur të ketë suksese dhe kaq shumë entuziazëm në futboll.

Gjatë këtij takimi krerët e të dyja federatave kanë theksuar rëndësinë që ka kjo ndeshje për të dyja kombëtaret, teksa kanë uruar që gjithçka të kalojë në frymën e rivalitetit sportiv.

Po ashtu u bisedua edhe për zhvillimin e futbollit në të dyja shtetet si dhe për mënyrën e organizimit të ligave dhe klubeve, derisa në fund të drekës si zakonisht u shkëmbyen dhurata nga krerët e të dyja federatave.

The post Federata çeke shtroi drekë për delegacionin e FFK-së appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Gjurmët e gishtave zbulojnë cilin ilaç apo narkotik keni futur në organizëm

Hulumtuesit e Universitetit në Surrey kanë arritur që të bëjnë veglën, duke përdorur mostrat e gishtave nga 10 pacientë të cilët kanë kërkuar shërim në klinikën e rehabilitimit, por të cilët kanë përdorur heroinë apo kokainë në 24 orët e fundit

Pjesëmarrësit është dashur që t’i lajnë duart me themel me sapun dhe ujë para vënies së dorezave për një përdorim për dhjetë minuta në mënyrë që duart të djersiten dhe të ofrojnë edhe një mostër gjurme, transmeton Telegrafi.

Procedurë e njëjtë është bërë me 50 vullnetarë të cilët janë deklaruar si persona të cilët nuk përdorin narkotikë, gjë që u ka mundësuar shkencëtarëve t’i dallojnë mostrat.

Ekipi i Universitetit në Surrey beson që teknologjia të cilën po e zhvillojmë do të shkurtojë rrugën atyre të cilëve u është e domosdoshme ndihma për të mposhtur varësinë. Gjithashtu, besohet që teknologjia ka aplikim edhe në fusha të tjera, siç është përcaktimi a merr pacienti ilaçe”, ka deklaruar dr. Melanie Bailey, koautore e studimit publikuar në revistën “The Journal of Analytical Toxicology”.

Rezultatet e arritura kanë treguar që kjo teknologji e pavarur dhe inovative është mjaft e ndjeshme që të dallojë heroinën, madje edhe pasi t’i ketë larë duart personi.

“Ajo që është më e rëndësishme, studimi ynë tregon që procesi i larjes së duarve është me rëndësi në rastin e identifikimit të personit – përdorues të heroinës”, ka shtuar bashkëpunëtorja Catia Costa.

Ekipi më herët ka aplikuar teknologji të ngjashme për zbulimin e shenjave të përdorimit të kokainës. /Telegrafi/

The post Gjurmët e gishtave zbulojnë cilin ilaç apo narkotik keni futur në organizëm appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Stefanova s’pajtohet që Kamçevi të marrë pasaportë

Orce Kamçev, nuk mori dritë jeshile nga prokuroria, për një dokument të ri të përkohshëm, që do t’i lejonte atij të udhëtonte jashtë vendit. Prokurorja Lile Stefanova, nuk dha pëlqim pasi Gjykata Penale kërkoi mendimin e saj lidhur me kërkesën e biznesmenit Kamçev. Dokumenti i përkohshëm i udhëtimit të manjatit të biznesit, Kamçev, skadoi të Premten e kaluar.

Mendimi negativ i ish-Prokurores Speciale ka arritur në Penale. Tani gjykata ka fjalën e fundit, ose gjykatësja në procedurë paraprake, Vesna Dimishkova.

Orce Kamçevi, megjithëse i dyshuar për pastrim parash në rastin e hapur nga PSP-ja, i njohur në publik si “Perandoria”, mori një pasaportë të përkohshme. Me pëlqimin e ish-shefes së PSP-së Katica Janeva, Kamçevi së pari doli nga paraburgimi dhe më pas mori një pasaportë të përkohshme gjashtëmujore. Si në kërkesën e re ashtu edhe atë të vjetër, nevojën për pasaportë e ka arsyetuar me udhëtimet e tij të biznesit, dhe takimet e punës në Turqi dhe Zvicër.

Përveç Kamçevit, edhe biznesmeni Cvetan Pandelski dyshohet në rastin “Perandoria”. Ai së bashku me Kamçevin, kërkuan një pasaportë të përkohshme, por Stefanova dha mendim negativ edhe për të. Ish drejtori i DSK-së, Sasho Mijalkov është gjithashtu në listën e të dyshuarve për pastrim parash në rastin Perandoria.

Pasi u shua PSP-ja, dhe prokurorët special u bënë prokurorë të rregullt, lëndën Perandoria, do ta udhëheq sërish prokurorja Lile Stefanova. Me autorizim të Prokurorit Republikan, lënda është përsëri në duart e saj. Prokuroria vlerëson se rasti Perandoria, nuk ka vdekur dhe se tashmë janë ndërmarrë veprime të caktuara, në këtë rast.

Mendimet pozitive të Katica Janevës, me të cilat Orce Kamçev u la i lirë nga paraburgimi dhe mori një pasaportë, ish-shefes së PSP-së i kushtuan me akuzë në rastin “Reket”. Ajo është e akuzuara e dytë në këtë rast, pasi së bashku me “Boki 13” dhe Zoran Kiçeec, i zhvatën 1.5 milion euro nga Kamçevit. Roli i Janevës ishte të lehtësonte pozicionin e biznesmenit. Sipas aktakuzës, ajo ka fituar mobilje me vlerë 5,000 euro dhe 50,000 euro para të gatshme. Janeva është në paraburgim për më shumë se dy muaj, dhe kërkon që Penalja ta lirojë atë nga Shutka, me një garanci prej tre banesave në vlerë prej 160.000 eurove./Alsat/

The post Stefanova s’pajtohet që Kamçevi të marrë pasaportë appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com