comment Add Comment

Seriali i Netflixit, “Lupin” tejkalon “The Queen’s Gambit” për nga shikueshmëria brenda 28 ditëve të para të publikimit

Ndërsa serialet “The Queen’s Gambit” dhe “Bridgerton” thyen rekorde në fund të vitit 2020 me mbi 60 milionë transmetime secili në 28 ditët e tyre të para në platformën ‘Netflix’, seriali i ri francez “Lupin” po i tejkalon ata shpejt.

Seriali i bazuar në romanet e Maurice LeBlanc të Francës, i cili krijoi personazhin në vitin 1905 – duket se do të arrijë 70 milionë trasnetime deri më 5 shkurt, në të cilën pikë do të jetë në dispozicion për një muaj.

“The Queen’s Gambit” u publikua më 23 tetor 2020 dhe arriti 62 milionë shikues në fund të nëntorit, shkruan DailyMail.

“Bridgerton” u publikua në Ditën e Krishtlindjes dhe parashikohet të arrijë në 63 milionë deri në fund të janarit.

“Lupin”, me sa duket do ta thyejë këtë rekord me shtatë milion të tjerë. Ai gjithashtu është bërë seriali i parë francez që hyn në listën e “Top 10 të Netflix”, duke u renditur në vendin e parë në: Brazil, Vietnam, Argjentinë, Gjermani, Itali, Spanjë dhe Poloni për të përmendur vetëm disa.

“Lupin” sjell Omar Sy në rolin kryesor. Karakteri i tij është Assane Diop – dikush që jeton një jetë të frymëzuar nga hajduti Arsène Lupine, i romaneve LeBlanc.

Koncepti është zhvilluar nëpër formate të ndryshme të filmit dhe televizionit gjatë viteve, duke përfshirë një seri të animuar.

George Kay ka shkruar shfaqjen, së bashku me François Uzan.

Historia flet për hajdutin Diop, babai imigrant i Senegalit është përgatitur për vjedhjen e një gjerdani të shtrenjtë diamanti nga punëdhënësi i tij, i pasuri dhe i fuqishmi Hubert Pellegrini, dhe var veten në qelinë e tij të burgut nga turpi.

Librat origjinalë nga fillimi i Shekullit 20 tashmë kanë parë një rritje të interesit të ri që kur seriali nisi në ‘Netflix’ dhe përsëritjet e serive të animuara po shfaqen në kanale të ndryshme në të gjithë botën.

Seriali është gjithashtu vetëm gjysmë i publikuar, me pesë episode në dispozicion dhe pesë të tjera që pritet të publikohen në javët e ardhshme. /Telegrafi/

The post Seriali i Netflixit, “Lupin” tejkalon “The Queen’s Gambit” për nga shikueshmëria brenda 28 ditëve të para të publikimit appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Maqedoni: Të enjten fillon gjysmëvjetori i dytë shkollor

Të enjten (21 janar) në Maqedoninë e Veriut do të fillojë gjysmëvjetori i dytë shkollor. Fëmijët thonë se janë të gatshëm për mësime, por kërkesa e tyre është që të rikthehen në bankat shkollore, e jo të mësojnë nga shtëpia.

Mësimi nga distanca dhe orët e shkurtuara vazhdojnë të përbëjnë shqetësim edhe për prindërit. Besime Imeri Ajeti thotë se tashmë po vërehen pasojat te fëmijët, posaçërisht në shkrim dhe lexim.

Për fillimin e gjysmëvjetorit të dytë ka reaguar edhe Unioni i Shkollave të Mesme. Nga Unioni thonë se mësimi nga distanca ka lënë pasoja të shumta ndaj shëndetit mendor të nxënësve dhe ndaj cilësisë së procesit mësimor.

Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme kërkon nga autoritetet arsimore të fillojnë procesin e rihapjes së shkollave të mesme.

 

The post Maqedoni: Të enjten fillon gjysmëvjetori i dytë shkollor appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Dy gjyqtare afgane u qëlluan për vdekje në Kabul

Dy gjyqtare gra janë vrarë nga persona të armatosur të panjohur në një pritë herët të dielën në kryeqytetin e Afganistanit.

Sulmi ndaj gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë ndodhi ndërsa ata po vozisnin për në punë, tha Ahmad Fahim Qaweem, një zëdhënës i gjykatës. Policia e Kabulit konfirmoi sulmin.

Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin dhe zëdhënësi i grupit të armatosur të talibanëve, Zabihullah Mujahid tha se grupi nuk ishte përgjegjës, raporton aljazeera.

Dhuna është rritur në të gjithë shtetin afgan në muajt e fundit, megjithë bisedimet e vazhdueshme të paqes midis Talibanëve dhe qeverisë – veçanërisht në Kabul ku një prirje e re e vrasjeve në shënjestër e drejtuar figurave të profilit të lartë ka mbjellë frikë në qytet.

Sulmi i fundit vjen dy ditë pasi Pentagoni njoftoi se uli nivelet e trupave amerikane në Afganistan në 2,500, më e ulta në gati dy dekada. /Telegrafi/

The post Dy gjyqtare afgane u qëlluan për vdekje në Kabul appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Nisma dorëzon listën, Shala: Do jemi befasia e këtyre zgjedhjeve

Sekretari organizativ nga partia Nisma Socialdemokrate, Endrit Shala, ka bërë të ditur se e ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve listën me emrat e deputetëve për zgjedhjet e vitit 2021.

Në një prononcim para gazetarëve ai ka thënë se ky subjekt politik do të jetë befasia e këtyre zgjedhjeve.

“Ne si Nisma sot e dorëzuan edhe aplikimin për zgjedhjet e vitit 2021 me kandidatë – e cila do të publikohet nesër pas miratimit nga ana e KQZ-së”.

“Besojmë se lista do të jetë ajo që i premton një të ardhme më të mirë Republikës së Kosovës dhe garanton ruajtjen e asaj që është duke u cenuar”.

“Listës i prinë Fatmir Limaj dhe pastaj kandidatët tjerë për deputetë – njëkohësisht edhe qytetarë tjerë dhe veteranë e ushtarë të UÇK-së që janë bashkuar me qëllimin që ta ruajnë atë që është duke u rrezikuar”.

“Ne kemi biseduar me zyrtarë të PDK-së, gatishmëria ka qenë për një koalicion me PDK-në por përgjigja dhe gatishmëria e PDK-së nuk ka qenë e njëjtë”.

“Nisma është subjekt politik, ajo asnjëherë nuk do të shkrihet dhe nëse dikush tenton që me veprime të ulëta ta minojë dhe ta pengojë”.

“Ne besojmë se do të jemi befasi e këtyre zgjedhjeve”.

The post Nisma dorëzon listën, Shala: Do jemi befasia e këtyre zgjedhjeve appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Zaev: Investojmë në infrastrukturë, rrugë, energji, investimet kapitale janë planifikuar në nivelin prej 23 miliardë denarë

“Është e qartë se monumentet nuk janë mallra të përhershme që përmirësojnë jetën, siç janë rrugët, shkollat, spitalet, konviktet, kopshtet, objektet sportive, pajisjet shëndetësore funksionale, pajisjet … Ne vazhdojmë të investojmë në infrastrukturën rrugore dhe hekurudhore, energjinë, gazifikim, kopshtet, spitalet, shkollat , ambientin jetësorë, infrastruktura komunale si dhe në ndërtimin e banesave sociale,” tha kryeministri Zoran Zaev në një intervistë për “Kapital”.

Siç njoftojnë nga Qeveria duke theksuar se vitin e kaluar, 2020, shpenzimet kapitale kanë 80 përqind të realizimit të planifikuar të investimeve kapitale dhe është më e mira krahasuar me vitin 2019 kur u realizuan 77.6 përqind e shpenzimeve kapitale të planifikuara, Kryeministri Zaev vuri në dukje se në buxhetin e këtij viti, investimet kapitale janë planifikuar në një nivel prej rreth 23 miliardë denarë ose 20 përqind më e lartë se plani në vitin e kaluar.

“Një projekt kryesor kapital është Korridori 8, arteria kryesore që në mënyrë infrastrukturore vendos Maqedoninë e Veriut si një udhëkryq midis fqinjëve dhe lidh Detin e Zi me Detin Adriatik. Në mënyrë shtesë autostradat dhe rrugët rajonale janë duke u ndërtuar dhe rehabilituar në të gjithë vendin”, vlerësoi Zaev, duke shtuar se në periudhën deri në vitin 2025, janë planifikuar projekte kapitale në vlerë totale prej 3.2 miliardë euro.

Lidhur me paralajmërimin e rritjes së planifikuar ekonomike në të ardhmen, Zaev në intervistë për “Kapital” tha se përveç infrastrukturës, investime të konsiderueshme bëhen në potencialin njerëzor dhe për këtë arsye Buxheti për vitin 2021 është një kontribut i rëndësishëm në Strategjinë për rimëkëmbjen ekonomike dhe rritjen e shpejtuar që përbëhet nga katër shtylla: rimëkëmbja ekonomike nga KOVID-19, e dyta – rritje ekonomike e përshpejtuar, gjithëpërfshirëse dhe e qëndrueshme, e treta – forcimi i konkurrencës së sektorit privat, dhe e katërta – zhvillimi i burimeve njerëzore dhe mundësi të barabarta, të cilat do të sigurojnë stabilitet makroekonomik dhe qëndrueshmëri financiare, rimëkëmbja ekonomike dhe përshpejtimi i rritjes ekonomike.

Kryeministri Zaev gjithashtu informoi për fondet e drejtuara për investime në fushat e transportit, energjisë, tranzicionit të gjelbër dhe digjital dhe zhvillimit të burimeve njerëzore për të siguruar rritje të qëndrueshme dhe vende pune, duke inkurajuar zhvillimin ekonomik dhe rimëkëmbjen e rajonit që do të sigurohen përmes zbatimit të projektet e parashikuara në Planin Ekonomik dhe të Investimeve për Ballkanin Perëndimor, të miratuar nga Komisioni Evropian, dhe për të cilat është bërë revizion në listën e vetme për projektet për të përcaktuar se cili prej tyre korrespondon me planin e BE-së, i cili do të mobilizojë financim deri në 9 miliardë euro për Ballkani Perëndimor në kuadër të instrumentin e ri për ndihmën e para-anëtarësimit të quajtur IPA III.

“Deri më tani janë realizuar mbi 23 projekte me vlerë rreth 2.1 miliardë euro në grante dhe kredi në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Besoj se Plani ekonomik dhe i Investimeve për Ballkanin Perëndimor do të ketë një ndikim të fortë dhe pozitiv në rimëkëmbjen ekonomike të rajonit, mbështetjen për tranzicionin e gjelbër dhe digjital dhe inkurajimin e integrimit rajonal në Bashkimin Evropian”, theksoi Kryeministri Zaev i cili shoi se në vendit tonë Qeveria mundëson një mjedis afaristë, sundim të ligjit, që vlerësohet nga kompanitë afariste, dhe njëherit me anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në NATO sjell rritje të përshpejtuar të investimeve, rritje ekonomike dhe ulje të papunësisë./Telegrafi/

The post Zaev: Investojmë në infrastrukturë, rrugë, energji, investimet kapitale janë planifikuar në nivelin prej 23 miliardë denarë appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Regjistrohen 396 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni, humbin jetën 15 persona

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se në 24 orët e fundit nga 2.192 testime janë regjistruar 396 raste të reja me coronavirus.

Prej rasteve të reja 198 raste janë regjistruar në Shkup, 12 Kumanovë, 12 Shtip, Prilep 14, Tetovë 18, Strugë 9, Veles 13, Manastir 14, Ohër 11, Kavadar 13, Gostivar 7, Gjevgjeli 4, Strumicë 13, Kriva Pallankë 3, Radovish 4, Krushevë 3, Koçani 6, Probishtip 1, Demir Hisar 1, Pehçevë 1, Dellçevë 10, Kratovë 1, Sveti Nikole 3, Kërçovë 11, Ressnjë 8 dhe Negotinë 6, njofton Telegrafi Maqedoni.

Sot ISHP regjistroi 442 pacientë të shëruar ndërsa15 të tjerë kanë humbur jetën. Prej pacientëve të vdekur, katër janë nga Shkupi, tre nga Kavadari, tre nga Gostivari dy nga Vinica dhe nga një në Kumanovë 60, Veles dhe Ohër.

Që nga fillimi i pandemisë janë regjistruar gjithsej 87.986 raste me coronavirus, ku preh tyre 69.137 janë shëruar dhe 2.672 kanë humbur jetën. Momentalisht ka 16.177 raste aktive./Telegrafi/

The post Regjistrohen 396 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni, humbin jetën 15 persona appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

S4MM publikon këngën e re “Tradhtare”

Reperi i njohur nga Tetova, S4MM, ditën e sotme (e mërkurë) ka publikuar projektin e ri muzikor.

“Tradhtare” mban titullin kënga e re e tij, të cilën e ka kompletuar edhe nga ana vizuale.

Tekstin e ka shkruar vet artisti, ndërsa për producimin është përkujdesur Don Gima.

S4MM (Foto: YouTube)

Producent ekzekutiv i këngës është Enis Bafti, kurse videoja i është besuar Alvision.


Të gjitha lajmet nga Estrada ShqiptareTë gjitha lajmet nga Estrada Shqiptare

Projekti tashmë gjendet i plotë në kanalin e reperit në platformën YouTube e besohet se do të mirëpritet edhe nga publiku.

S4MM në anën tjetër gjatë këtyre ditëve është përfolur mjaft shumë për ndarjen nga partnerja e tij, Filis Ismaili.

Madje, shumë prej fansave aluduan se kënga ishte një dedikim për të. /Telegrafi/

The post S4MM publikon këngën e re “Tradhtare” appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Si t’i lani sa më mirë xhaketat dhe jorganët me pupla: Këtë sekret e dinë vetëm amvisat më të mira

Përse xhaketat me pupla janë aq të ngrohta dhe si të mirëmbahen?

Sekreti është i njëjtë si edhe te jorganët e mbushur me pupla – mbushja e këtillë kërkon regjim të veçantë të larjes dhe shpëlarjes.

Madje mund të thuhet që shpëlarja është më e rëndësishme se larja, transmeton Telegrafi.

Në të vërtetë, mbetjet e detergjentit të cilat mbeten në pupla në masë të konsiderueshme zvogëlojnë aftësinë e tij që të mbushen me ajër dhe kështu xhaketën ta bëjnë më të këndshme.

Dhe pikërisht ajo aftësi mbetjes së ajrit është ajo që këto objekte i bën më të ngrohta.

Nga ana tjetër, problemi me xhaketën apo jorganin qëndron aty që pesha me rastin e larjes nuk shpërndahet në mënyrë të barabartë, andaj është aq më e rëndë që makina t’i lajë me efikasitet dhe më vonë t’i shtrydhë ujin.

Prandaj është e mjaftueshme që të aplikoni këto tri rregulla të rëndësishme:

1) Gjithmonë në makinë futni vetëm një xhaketë! Mos shtoni asgjë tjetër, madje edhe nëse ju duket që kazani është gjysmë i zbrazët. Nëse e ngarkoni kazanin e makinës, xhaketa nuk do të lahet mirë por as nuk do të shpëlahet mirë.

2) Mund të futni një top tenisi në kazan, ai jep dinamikë të veçantë sepse lëviz më shumë pjesët e xhaketës dhe i kontribuon shpërndarjes sa më të barabartë të ujit dhe detergjentit.

3) Pas larjes patjetër aktivizoni së paku edhe një shpëlarje. Mundeni edhe më shumë, ndërkaq centrifugën përdoreni me kujdes. Për tharje, zgjidhni mënyrën natyrale në mënyrë që xhaketa të shkundet shpesh për t’u shpërndarë barabar puplat. Kur të thahet, xhaketa juaj do të jetë si e re! /Telegrafi/

The post Si t’i lani sa më mirë xhaketat dhe jorganët me pupla: Këtë sekret e dinë vetëm amvisat më të mira appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Zaimina Vasjari rikthehet me stil të ri flokësh, tërheq vëmendje me dukjen atraktive

Këngëtarja Zaimina Vasjari vazhdon të jetë shumë aktive dhe e ndjekur në rrjetet sociale.

Ajo vetëm në Instagram numëron mijëra ndjekës, ndërsa herë pas here ndan me fansat postime të ndryshme.

Përkundër se prej vitesh mban të njëjtin stil flokësh, artistja e njohur kësaj radhe ka bërë një ndryshim në dukje.

Zaimina Vasjari (Foto: Instagram)

Ajo ka ndarë disa imazhe në InstaStory, përmes të cilave tregon se është kthyer në bionde.


Të gjitha lajmet nga Zaimina VasjariTë gjitha lajmet nga Zaimina Vasjari

Ndonëse rrallë shfaqet e tillë, krijuesja e hitit “Shumë” vjen në formë të mrekullueshme dhe tejet tërheqëse.

Zaimina Vasjari (Foto: Instagram)

Zaimina në anën tjetër në vitin që lamë pas bëri edhe rikthimin në skenë pas një periudhe të gjatë.

Ajo solli projektin “Vetes”, i cili u prit mirë nga publiku dhe mblodhi mijëra shikime në kanalin YouTube. /Telegrafi/

The post Zaimina Vasjari rikthehet me stil të ri flokësh, tërheq vëmendje me dukjen atraktive appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Zyrtare: Sevilla ia vazhdon kontratën Lopeteguit pas sukseseve të tij në këtë klub

Julen Lopetegui ka zgjatur kontratën e tij si trajner i Sevillas deri më 30 qershor 2024, duke shtuar edhe dy vite të tjera në kontratën e tij ekzistuese.

Me fitoren e së shtunës ndaj Real Sociedad, trajneri bask arriti në kuotën e 100 pikëve si trajner i Sevillas, 30 nga ky sezon dhe 70 në sezonin e kaluar që ia siguroi vendin e katërt.

Këto pikë trajneri i ka marr në 54 ndeshjeve në La Liga, me një mesatare prej 1.85 pikë për ndeshje.

 

Në sezonin e tij të parë në krye, ish-trajneri i Portos, Spanjës dhe Real Madridit arriti një vend në Ligën e Kmapionëve dhe pastaj fitoi Ligën e Evropës.

Këtë sezon, Sevilla gjendet në vendin e gjashtë, me pikë të barabarta me vendin e pestë dhe mbetet në garë për një vend në Ligën e Kampionëve dhe Kupën e Spanjës.

 

Lopetegui është gjithashtu trajneri i Sevillas me rekordin më të mirë, së bashku me Juande Ramos, sa i përket përqindjes së fitoreve dhe përqindjes së ndeshjeve të humbura. /Telegrafi/

The post Zyrtare: Sevilla ia vazhdon kontratën Lopeteguit pas sukseseve të tij në këtë klub appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com