comment Add Comment

Ona vjen në bashkëpunim me S4MM

“Për veti” është titulli i duetit më të ri, të cilin e kanë sjellë në bashkëpunim këngëtarja Ona dhe reperi S4MM.

Kënga është përgatitur nga Bini Nebihu dhe producenti i njohur, Nurteel. Ndërsa për shkrimin e tekstit janë kujdesur po ashtu Nurteeli dhe Samiri.

Projekti është realizim i produksionit DIEZ Music dhe është shoqëruar me videoklip.

Samir Selimi (emri i vërtetë i S4MM) në fund të janarit e publikoi këngën që mban pikërisht emrin e atij muaji.


Të gjitha lajmet nga S4MMTë gjitha lajmet nga S4MM

Projekti u shoqërua edhe me videoklip, ndërsa deri më tani videoja muzikore është shikuar mbi tre milionë herë në YouTube.

Ndërsa në nëntor të vitit të kaluar, reperi nga Tetova bëri shumë bujë me këngën “1 gur, 2 plluma”.

Duke qenë se është ‘diss’ drejtuar disa prej kolegëve të estradës, kënga mori shumë vëmendje, ndërsa videoklipi numëron mbi 5.7 milionë shikime. /Telegrafi/

 

The post Ona vjen në bashkëpunim me S4MM appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Maqedoni, Ministria e Kulturës do të shqyrtojë ankesat për financimin e projekteve nga fusha e kulturës

Kryeministri Zoran Zaev paralajmëroi se në takimin e sotëm me ministrin e Kulturës Asaf Ademin do të shqyrtohen ankesat për konkursin vjetor për financimin e projekteve nga fusha e kulturës për vitin 2019.

“Anulimi dhe shqyrtimi i të gjithë të pakënaqurve nga konkursi është diçka që është konfirmuam edhe unë edhe ministri. Ministri kishte probleme të caktuara shëndetësore, por tani është kthyer”.

“Sot kam takim me të që t’i shqyrtojmë të gjitha aspektet juridiko-formale që të mundemi opinionit t’ia bëjmë me dije hapat e ardhshëm. Duhet të shohim nëse ekziston përgjegjësi dhe si është bërë ndarja e projekteve. Këtë do ta bëjmë në mënyrë transparente”, tha Zaev.

Pas publikimit të mjeteve që do të ndahen nga Ministria e Kulturës, në opinion pati reagime të shumta për ndarjen e mjeteve financiare. Ministri i Kulturës Asaf Ademi, akuzohej se ma miratuar aplikimet vetëm nga shoqatat kulturore të Gostivarit dhe Tetovës./Telegrafi/

The post Maqedoni, Ministria e Kulturës do të shqyrtojë ankesat për financimin e projekteve nga fusha e kulturës appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Kush thotë që ngjyra rozë nuk është për dama: Melania Trump duket sikur sapo ka zbritur nga pista e modës!

Bashkëshortja e kryetarit të SHBA-së po rrëmben interesimin kudo që shfaqet, ndërkaq stili i saj i modës është elegant, femëror dhe glamuroz

Nuk është për t’u habitur që shumica e konsiderojnë si trashëgimtare të vetme të vërtetë të damës së parë legjendare Jackyline Kennedy, e cila ka ngazëllyer me zgjedhjet e saj të modës, prandaj edhe ka gëzuar titullin e ikonës së modës, transmeton Telegrafi.

Me rastin e vizitës që ua ka bërë fëmijëve në Institutin e Shëndetit në Bethesda, bukuroshja sllovene është dukur sikur sapo ka zbritur nga pista e modës nga koka deri te thembrat në nuanca trendi të trëndafiltë.

Ish-manekinia ka shkëlqyer në pallton shumë të bukur model klasik me jakë të mëdha. I ka bashkuar me këpucë të së njëjtës nuancë, ndërkaq nën pallto ka pasur të veshur fustan mini, i cili i rrinte për mrekulli.

 

Se shoqërimi me fëmijët i është më se i këndshëm, ka treguar edhe këtë herë duke mos hequr buzëqeshjen nga fytyra derisa punonte urimet dhe zbukurimet.

“Më pëlqen shumë kombinimi yt”, i ka thënë njërës ndër vajzat me të cilën është shoqëruar me rastin e vizitës në Institut ku shërohen të sëmurët e vegjël. /Telegrafi/

The post Kush thotë që ngjyra rozë nuk është për dama: Melania Trump duket sikur sapo ka zbritur nga pista e modës! appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Letra e Llambro Xhavellas, drejtuar Ali Pashë Tepelenës më 1792: Tradhtar, do të hakmerrem!

Në librin “Voyage en Grèce, fait dans les années 1803 et 1804, par J. L. S. Bartholdy”, gjejmë një kapitull që detajon luftën e ndërmarrë nga Ali Pashë Tepelena kundër suljotëve gjatë vitit 1792, me titullin “Guerre d’Ali-Pacha contre les Souliotes”.

Në fakt, autori i këtij libri është mbështetur në veprën “A Survey of the Turkish Empire” të anglezit William Eton. Autori nuk ka folur vetë, por ka sjellë rrëfimin e një personi tjetër, që tregon se në vitin 1792, i gjendur në shërbim të Francës, në rolin e përkthyesit, u dërgua nga konsulli francez pranë Ali Pashës, në kryeqytetin e Epirit, Janinë.

Në vijim, do të gjeni rrëfimin e plotë, në lidhje me shkëmbimet ndërmjet Llambro Xhavellas dhe Ali Pashë Tepelenës.

“…Dy ditë pasi vendosi kampin e tij ushtarak në fushat e Sulit, ai urdhëroi që të sillnin para tij kapiten Xhavellan (i zënë rob), dhe jo vetëm që i ofroi atij lirinë, por madje i propozoi që ta bënte atë ‘buluk-bash’ të krahinës, vetëm nëse do të ndihmonte Ali Pashën që të bëhej zot i malit. Xhavella u përgjigj se, për sa kohë që ai ishte i lirë, ai ishte i gatshëm të shkonte në mal dhe të bindte mbështetësit e tij, domethënë gjysmën banorëve, që t’i nënshtrohen dhe të marrin armët kundër Bogias (Boçari); në këtë mënyrë, ai mund të fuste trupat e pashait në Tripë, ndërsa pala e kundërt do të ishte e lumtur të qëndronte në paqe pa luftuar. Pikërisht për këtë, Pashai e pyeti se çfarë garancie mund ti jepte atij në lidhje me mbajtjen e premtimit të tij:

‘Djalin tim të vetëm, dymbëdhjetë vjeç – u përgjigj Xhavella – që unë do të të jap si peng, i cili është më i rëndësishëm sesa jeta ime, dhe që ti mund ta dënosh nëse unë të mashtroj.’

Si rezultat, Xhavella e thirri të birin që të zbriste nga mali; por sapo u ngjit vetë në mal, i shkroi Pashait letrën në vijim:

‘Ali Pasha, unë gëzohem që mashtrova një tradhtar. Tani jam këtu për të mbrojtur vendin tim kundër një kusari. Djali im do të vdesë ; por para se të shuhem, do të hakmerrem për të. Do të trajtohem si një baba i pashpirt, sepse kam sakrifikuar birin tim për sigurinë time personale; por unë mund t’i përgjigjem kësaj, se nëse ti do të ngjiteshe në mal, ai do të vdiste gjithsesi me të gjithë pjesën tjetër të familjes sime, dhe se nuk do të kisha qenë më këtu për të marrë hakun e tij. Nëse fitojmë, mund të kem fëmijë të tjerë : gruaja ime është ende e re; por nëse djali im, që është i ri, nuk di të vdesë i lumtur për të mirën e vendit të tij, atëherë ai nuk meriton që të jetojë, dhe as që ta pranoi atë për djalin tim. Eja, pra, tradhtar! Po vloj të hakmerrem, dhe jam armiku yt i papajtueshëm.’

Pashai, pavarësisht tërbimit të tij, nuk e gjykoi të domosdoshme që të digjte Xhavellën e ri, dhe e dërgoi atë në Janinë, pranë djalit të tij, Veli Pashës, i cili qeveriste gjatë mungesës së tij. Unë kam qenë me të kur i dërgoi atij këtë fëmijë; ai u përgjigj të gjitha pyetjeve që i bënë, me një lloj shpirti dhe guximi, që ngjalli admirim tek të gjithë. Veli Pasha i tha atij se priste urdhërin e babait të tij për ta pjekur në hell. ‘Unë nuk kam frikë prej teje’ – iu përgjigj fëmija; ‘Babai im do të bëjë të njëjtën gjë me babanë apo me vëllanë tënd, nëse ai do të mund ti zë robër.’

Atë e hodhën në një birucë, me bukë dhe ujë.” /Darsiani/

The post Letra e Llambro Xhavellas, drejtuar Ali Pashë Tepelenës më 1792: Tradhtar, do të hakmerrem! appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Avdyli: Ligji për Sigurime Shëndetësore, nuk do të bëhet as në vitin 2020

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haxhi Avdyli ka thënë se ministri Ismaili pati premtuar që do ta sjell në Kuvend projektligjin për Sigurime Shëndetësore, mirëpo këtë ai nuk e bëri dhe sipas tij nuk do të sjell as në vitin 2019, e as 2020.

Këtë deklaratë, Avdyli e bëri të ditur në një intervistë dhënë për Telegrafin duke thënë po ashtu se projekti për sigurime shëndetësore është shumë i madh dhe kërkon kohë që të projektohet.

“Sigurimi shëndetësorë është pak më i gjerë. Kisha pas dëshirë që këtë vit t’i kemi sigurimet shëndetësore, por kërkoj falje se jo ketë vit por as 2020, me këtë ministër dhe qeverisje. Se projekti për sigurime shëndetësore është shumë i madh”, u shpreh deputeti i LDK-së, Avdyli.

Sipas tij, infrastruktura ligjore është krijuar qysh në qeverisjen e LDK-së, si dhe sistemi i informimit shëndetësore.

“LDK-ja është  e para që ka filluar me një projekt shumë substancial ‘Fillimi i sistemit të informimit shëndetësore’. Ky projekt ka filluar të përfshihet në 30 sektore. Ministri Ismaili, ka bërë premtime për vitin 2018 por nuk ka bërë asgjë, e tash ka bërë premtime tjera”, u shpreh ndër të tjera deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli. /Telegrafi/

The post Avdyli: Ligji për Sigurime Shëndetësore, nuk do të bëhet as në vitin 2020 appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

​Rama për incidentin me ngjyrë: S’ka rrezik më të madh se nga budallai i vetëdijshëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar ndaj incidentit të sotëm në Kuvend, ku ndaj tij është hedhur ngjyrë nga një deputet i Partisë Demokratike.

Ai me këtë rast ka thënë se “s’ka rrezik më të madh se sa budallai i vetëdijshëm” dhe “ problemi me budallain e vetëdijshëm është krenaria”.

“Një katran me bojë i vuri vulën një shfaqjeje turpëruese. Budallai është një njeri me shiringë në dorë, i cili hedh bojën në Kuvend”, tha Rama.

Partia Demokratike ka sqaruar arsyet pse Edi Paloka gjuajti me bojë kryeministrin Edi Rama. Sipas PD-së, qëndrimi i deputetit demokrat erdhi për shkak të talljes së vazhdueshme që Rama i bëri në seancat e kaluara.

“Edi Paloka e gjuajti me bojë Edi Ramën, pasi ky e talli në mënyrë të përsëritur për shkak të mënyrës së të folurit. Gjuajtja me bojë është mospranim i bulizmit të ushtruar nga kryeministri për të cilin është dëshmitar i gjithë opinion publik”, thuhet në reagimin e PD-së.

The post ​Rama për incidentin me ngjyrë: S’ka rrezik më të madh se nga budallai i vetëdijshëm appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Fjalët e para të Ardian Nuhiu si trajner i Dritës

Drita e Gjilanit e ka zgjedhur trajnerin e ri dhe ai është ish ndihmësi i Shpëtim Duros, Ardian Nuhiu.

Pas eliminimit nga Digitalb Kupa e Kosovës, Duro dha dorëheqjen nga stoli i Dritës dhe kampionët në fuqi të Kosovës kishin mbetur pa trajner.

Megjithatë nuk ka vonuar shumë dhe drejtuesit e klubit gjilanas kanë zyrtarizuar Nuhiun si timonier të ri, me këtë të fundit që si trajner i parë ka drejtuar skuadrën shqiptare të Shkupit që luan në elitën e futbollit maqedonas nga fundi i vitit 2016-të deri në mars të vitit 2018-të.


Shpëtim Duro e ofron dorëheqjen dhe kryesia e Dritës ia pranon atë: Nuk u arrit objektivi i vetëm që patëmShpëtim Duro e ofron dorëheqjen dhe kryesia e Dritës ia pranon atë: Nuk u arrit objektivi i vetëm që patëm

Nuhiu i cili ishte asistenti i Shpëtim Duros në eksperiencën e tij të parë kosovare, nuk e fshehu gëzimin që tashmë do të jetë trajneri i parë i Dritës së Gjilanit.

“Nuk munda ta refuzoja Dritën, pasi isha pjesë e skuadrës. Isha ndihmës i Shpëtim Duros dhe normalisht që Drita ishte opsion i parë”.

“Përndryshe, çdo respekt për Duron. Pas eliminimit nga Digitalb Kupa, ai dha dorëheqje dhe erdhi oferta e klubit për mua”.

“Mund të them se do të jap maksimumin në periudhën e ardhshme, që të kemi sukses”, ka thënë Ardian Nuhiu, pas ngritjes në detyrë./ss/

The post Fjalët e para të Ardian Nuhiu si trajner i Dritës appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Privohet nga liria një person nga Shkupi pas përpjekjes së tij për ta djegur shtëpinë e tij

 

Një person nga Shkupi është dërguar në spital pasi u privua më parë nga liria, për shkak se është sjell në mënyrë agresive dhe u përpoq të djeg shtëpinë e tij në Gjorçe Petrov.

“Më 11.02.2019 në ora 21:00 në Stacionin Policor Gjorçe Petrov, gjashtë persona nga rruga ‘Mali Sharr’, kanë paraqitur se fqinji i tyre P.S (29) është sjell në mënyrë agresive dhe ka thyer shtëpinë e tij dhe është përpjekur ta djeg”, thonë nga MPB, njofton Telegrafi Maqedoni.

Nga policia thonë se person P.S është privuar nga liria dhe me automjet të ndihmës së shpejtë është dërguar në spital. Ata shtojnë se po ndërmerren të gjitha masat për zbardhjen e rastit./Telegrafi/

The post Privohet nga liria një person nga Shkupi pas përpjekjes së tij për ta djegur shtëpinë e tij appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Gjashtë sjellje të këqija të fëmijëve që janë rezultat i gabimeve që bëjnë prindërit

Ju mund të përpiqeni t’i bindni të tjerët që fëmija juaj është personi më i sjellshëm në botë. Por, nëse bëni gabime në edukimin e tyre, ato do të jenë mjaft të dukshme në situata të caktuara

Ne ju tregojmë disa prej tyre:

1. Ata kanë frikë të jenë në anën tuaj

Një fëmijë që rritet shumë i frikësuar nga braktisja e prindërve, sidomos kur ata vendosin barriera mes tyre dhe aktiviteteve të zakonshme ka të ngjarë që të krijojë situata jo fort të këndshme.

Kjo është arsyeja pse kur një prind i mirëkuptueshëm lejon fëmijën të shkojë lirisht në shesh lojërash, fëmija me siguri do të zgjedhë që të mos rrezikojë “jetën” për një kënaqësi momentale.

2. Ata nuk e dinë kur duhet të ndalen

Fëmija e ka të vështirë të kuptojë se ka informacione që nuk duhet t’i ndajë me të tjerët. Ata nuk e njohin turpin apo sikletin dhe nuk kanë përvojë në kundërshtim me fjalët e gabuara që thonë në kohën e gabuar. Prindërit, nga ana tjetër, mund të vuajnë nga këto.

Përpiquni të prezantoni konceptin e një “sekreti në shtëpi”, që do të thotë të gjitha gjërat që nuk duhet t’u tregoni njerëzve të tjerë.

3. Ata shqetësojnë të rriturit e tjerë

Nëse një fëmijë mund të fillojë lehtë një bisedë me një person të panjohur, kjo është një shenjë e besimit në familje. Megjithatë, kjo mund të nënkuptojë gjithashtu se fëmija nuk di që të rriturit mund të kenë interesa të tjera.

Një shembull ilustrues është kur prindërit nuk mund të bëjnë atë që duan ose kanë nevojë, sepse përpiqen të kalojnë gjithë kohën me të vegjlit e tyre. Nuk është çudi që një fëmijë nuk mund të imagjinojë njerëz të tjerë që duan diçka tjetër përveç asaj që ata duan.

4. Fëmija juaj nuk thotë fjalë të sjellshme

Sa më herët të filloni të mësoni edukimin e fëmijës suaj, aq më mirë është. Megjithatë, disa e kuptojnë lehtë, ndërsa të tjerët nuk do ta marrin atë herën e parë.

Tregoni fëmijës tuaj magjinë e fjalëve të sjellshme: mos bëni asgjë që kërkoni derisa të thotë: “Të lutem, faleminderit, mirupafshim, etj”! Këto janë fjalë magjike që fëmija juaj duhet të mësojë t’i shpreh shpesh duke kuptuar edhe rëndësinë që ato kanë në sjellje.

5. Fëmija juaj prek mallra në dyqan ose insiston në blerjen e tyre

Është e rëndësishme që fëmija juaj të mësojë faktin se nuk mund të blesh gjithçka që shitet dhe që mbi të gjitha që nuk të duhet. Ata mendojnë se jeni duke blerë gjëra në një dyqan pa ndonjë sistem; ata nuk e kuptojnë që ju keni një listë të mallrave për të blerë. Pra, ji i përgatitur para se të blesh.

Bëni një listë të produkteve së bashku (vizatoni figurat nëse fëmija juaj nuk mund të lexojë akoma), shkruan Class. Le të jetë fëmija juaj përgjegjës për këtë material, duke parë që po ndjek listën.

6. Zakoni i ndërprerjes së të tjerëve

Mësoji fëmijës tuaj të presë për kthimin e përgjigjes gjatë një bisede çdo ditë në shtëpi, ose kur je në një darkë familjare apo je duke folur me kolegët e punës.

Ju mund të bëni këtë veprim përpara se të telefoni dikë. Merrni telefonin në dorë, ndërkohë thuajini fëmijës suaj këtë frazë: “Unë do të flas në telefon tani, dhe nuk dua të më ndërpresësh. Unë do të përfundoj së foluri kur të kem hequr telefonin nga dora”. /Telegrafi/

The post Gjashtë sjellje të këqija të fëmijëve që janë rezultat i gabimeve që bëjnë prindërit appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Edhe Guardiolas nuk i beson syve se çfarë rasti për gol lëshoi Aguero, por nuk kaloi shumë dhe argjentinasi ia dëshmoi të kundërtën

Manchester City e filloi në mënyrën më të mirë të mundshme ndeshjen kundër Chelseat në Ligën Premier.

Goli i parë në takim erdhi në minutën e katër nga Raheem Sterling, ndërsa pas katër minutash Sergio Aguero shënoi një rast të pastër për gol.

Argjentinasi nuk arriti të shënojë nga afërsia dhe se çfarë ka humbur 30-vjeçari nuk mund ta besonte as trajneri Pep Guardiola.

Por, nuk kaloi shumë dhe Aguero shënoi një gol të bukur nga distanca në minutën e 13-të.

Gjithsesi kjo nuk ishte e gjitha nga sulmuesi argjentinas, ai shënoi edh dy gola tjerë në vazhdim (19′, 56′).

Aktualisht sulmuesi i Cityt në Ligën Premier ka 17 gola, por ka arritur të dhurojë edhe gjashtë asistime.

Ndeshja e ardhshme e Man Cityt është kundër West Ham Unitedit.  /Telegrafi/

The post Edhe Guardiolas nuk i beson syve se çfarë rasti për gol lëshoi Aguero, por nuk kaloi shumë dhe argjentinasi ia dëshmoi të kundërtën appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com