comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

Zhdukja e gazetarit saudit, policia turke fillon kërkimet në “Pyllin e Beogradit” – dyshohet se trupi i tij mund të jetë hedhur atje! (Foto)

Policia turke po kërkon një zonë pyjore jashtë Stambollit, si dhe një shtëpi ferme përgjatë Detit të Marmarasë, në kërkim të gazetarit të humbur Jamal Khashoggi, sipas raporteve lokale.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, hetuesit thuhet se kanë mbledhur imazhe të kamerave të sigurisë nga hyrja në “Pyllin e Beogradit” në veri të qytetit mes frikës se trupi i shkrimtarit saudit me bazë në SHBA u hodh atje.

Ndryshe, sipas Wikipedia, “Pylli i Beogradit” është një pyll që shtrihet në afërsi të Stambollit, Turqi dhe është emëruar pasi që mijëra serbë ishin deportuar nga qyteti i Beogradit, kur qyteti u sundua nga osmanët.

Ata thuhet gjithashtu po përgatiten të “gërmojnë” një pronë në provincën Yalova, ku një nga automjetet e lidhur me skuadrën e goditur Saudite u pa, sipas mediave turke.

Khashoggi, 60 vjeç, u zhduk duke hyrë në konsullatën saudite në Stamboll dy javë më parë, duke shkaktuar pretendime se ai ishte torturuar dhe vrarë në ndërtesë.

Raporti për kërkimin e pyjeve vjen pasi u pohua se një nga 15 sauditët që erdhën me aeroplan në Turqi ditën kur Khashoggi u zhduk, ishte vrarë në një aksident automobilistik “të dyshimtë”.

Meshal Saad M. Albostani, një toger i Forcave Ajrore Mbretërore Saudite, thuhet se ka vdekur në kryeqytetin Riad.

Mediumi proqeveritar turk Yeni Safak, është e njëjta gazetë që botoi atë që tha se ishin detaje nga regjistrimet audio që pohonin se kishin dokumentuar torturën dhe marrjen në pyetje të Khashoggi në ndërtesën e Konsullatës.

Por Turqia ende nuk ka për të ndarë me qeverinë e SHBA-ve apo aleatët kryesorë evropianë ndonjë dëshmi audio ose video që thuhet se dëshmon për pretendime të tilla.

Ndërkohë, imazhet e kamerave të sigurisë, të publikuara, thuhet se kanë treguar një tjetër nga 15 sauditët, Maher Abdulaziz Mutreb, duke hyrë në ndërtesën e konsullatës në orën 9.55 të ditës kur gazetari u zhduk pasi hyri në ndërtesë në orën 1.14 të së njëjtës ditë. /Telegrafi/

The post Zhdukja e gazetarit saudit, policia turke fillon kërkimet në “Pyllin e Beogradit” – dyshohet se trupi i tij mund të jetë hedhur atje! (Foto) appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com