Zaev-Kaminis: Marrëveshja e bashkëpunimit midis Shkupit dhe Athinës është një urë besimi

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, i shoqëruar nga kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov, u takuan me kryetarin e komunës së Athinës, Yiorgos Kaminis, përcjell Telegrafi Maqedoni

Kryeministri Zaev dhe kryetari Kaminis ranë dakord që hapat e tillë të ndërtimit të besimit, siç është Marrëveshja e Bashkëpunimit Shkup-Athinë e nënshkruar sot, janë hapa historikë për krijimin e urave të bashkëpunim, e cila është gjithashtu e dobishme për procesin politik që po zhvillohet në nivel ndërqeveritar.

Kryetari i Athinës shprehu mirëkuptimin e tij për aspiratat euroatlantike të vendit. Ai shtoi se një është një dritare e hapur për qeveritë e të dy vendeve për të gjetur një zgjidhje për çështjet e hapura dypalëshe.

Në takim Zaev dhe Kaminis ranë dakord se Ballkani duhet të mbetet i qëndrueshëm dhe se është e mundur me një vizion të qartë të liderëve dhe qeverive, por dhe subjekteve të tjera politike në shtetet dhe faktorëve social në të cilën shkohet. /Telegrafi/

The post Zaev-Kaminis: Marrëveshja e bashkëpunimit midis Shkupit dhe Athinës është një urë besimi appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com