comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

Vendet kanë filluar të mbledhin ushqime si pasojë e coronavirusit, duke kërcënuar tregtinë globale

Nuk janë vetëm blerësit e artikujve ushqimorë që po grumbullojnë ushqime. Disa qeveri po lëvizin për të siguruar furnizime ushqimore shtëpiake gjatë pandemisë së conoravirusit.

Kazakistani, një nga transportuesit më të mëdhenj të miellit të grurit, ndaloi eksportet e këtij produkti së bashku me të tjerët, përfshirë karotat, sheqerin dhe patatet. Serbia ka ndaluar rrjedhën e vajit të saj të lulediellit dhe mallrave të tjera. Rusia po e lë derën të hapur për ndalimet e dërgesave, dhe njoftoi se po vlerëson situatën çdo javë, transmeton Telegrafi.

Për të qenë plotësisht i qartë, ka pasur vetëm një pjesë të vogël lëvizjesh dhe nuk ka shenja të sigurta se shumë më tepër lëvizje janë në horizont. Megjithatë, ajo që po ndodh, ka shtruar një pyetje: A është ky fillimi i një vale nacionalizmi ushqimor që do të prishë më tej zinxhirët e furnizimit dhe flukset e tregtisë?

“Ne kemi filluar të shohim që kjo po ndodh tashmë – dhe gjithçka që ne mund të shohim është se bllokimi do të përkeqësohet”, tha Tim Benton, drejtor hulumtimi në rreziqe në zhvillim në qendrën e mendimit Chatham House në Londër, shkruan Bloomberg.

Megjithëse furnizimet ushqimore janë të bollshme, pengesat logjistike po e bëjnë më të vështirë marrjen e produkteve aty ku duhet të jenë, pasi coronavirusi lëshon masa të pashembullt, blerjen e produkteve nga paniku dhe kërcënimin e ngërçit të punës.

Konsumatorët në të gjithë globin janë ende duke mbushur shportat e tyre – dhe pasoja ekonomike nga virusi po fillon. Spektri i më shumë kufizimeve tregtare, është nxitja e kujtimeve se si proteksionizmi shpesh mund të përfundojë duke shkaktuar më shumë dëm sesa të mirë.

Siç është, shumë qeveri kanë përdorur masa ekstreme, duke vendosur orare të kufijve. Kjo mund të shtrihet në politikën e ushqimit, tha Ann Berg, këshilltare i pavarur dhe tregtar veteran i bujqësisë që filloi karrierën e saj në Louis Dreyfus Co. në vitin 1974.

“Ju mund të shihni vlerësimin e kohës së luftës, kontrollet e çmimeve dhe depozitimin e shtëpive”, shtoi ajo.

Disa kombe po shtojnë rezervat e tyre strategjike. Kina, kultivuesi dhe konsumuesi më i madh i orizit, u zotua të blejë më shumë se kurrë më parë nga korrja e saj e brendshme, edhe pse qeveria tashmë mban rezerva masive të orizit dhe grurit, të mjaftueshme për një vit të konsumit.

Importuesit kryesorë të grurit përfshirë Algjerinë dhe Turqinë gjithashtu kanë rregulla të reja, dhe Maroku tha se një pezullim për detyrimet e importit të grurit do të zgjasë deri në mes të qershorit.

Ndërsa qeveritë marrin përqasje nacionaliste, ata rrezikojnë të prishin një sistem ndërkombëtar që është ndërlidhur gjithnjë e më shumë në dekadat e fundit.

Për disa mallra, një pjesë e vogël e vendeve, ose edhe më pak, përbëjnë pjesën më të madhe të furnizimeve të eksportueshme. Ndërprerjet në ato dërgesa do të kishin pasoja të mëdha globale. Merrni për shembull Rusinë, e cila është shfaqur si eksportuesi më i mirë në botë i grurit dhe një nga furnizuesit kryesorë të Afrikës Veriore.

“Nëse qeveritë nuk po punojnë në mënyrë kolektive dhe bashkëpunuese për të siguruar një furnizim global, ju mund të përfundoni në një situatë kur gjërat keqësohen”, tha Benton nga Chatham House.

Ai paralajmëroi se blerjet e tërbuara, shoqëruar me politika proteksioniste, përfundimisht mund të çojnë në çmime më të larta të ushqimit.

Dhe faturat më të larta të sendeve ushqimore mund të kenë pasoja të mëdha. Kostot e bukës kanë një histori të gjatë të trazirave të fillimit të goditjes dhe paqëndrueshmërisë politike. Gjatë rritjeve të çmimeve të ushqimit të vitit 2008 dhe 2011, pati trazira ushqimore në më shumë se 30 kombe në të gjithë Afrikën, Azinë dhe Lindjen e Mesme.

“Pa furnizimin me ushqim, shoqëritë thjesht prishen”, tha Benton.

“Nisur nga problemi me të cilin po përballemi tani, nuk është momenti që t’i zbatojmë këto lloj politikash”, tha Maximo Torero, kryekonomist në Organizatën e KB dhe Ushqimit të Bujqësisë. “Përkundrazi, është momenti për të bashkëpunuar dhe koordinuar”.

Sigurisht, disa ndalime në fuqi mund të mos zgjasin, dhe shenjat e një kthimi në normalitet mund t’i parandalojnë vendet të marrin masa drastike. Sapo konsumatorët të fillojnë të shohin më shumë produkte në rafte, ata mund të ndalojnë blerjen, duke i lejuar qeveritë të kthehen.

Ndërkohë, disa çmime të ushqimeve tashmë kanë filluar të rriten për shkak të rritjes së blerjeve. /Telegrafi/

The post Vendet kanë filluar të mbledhin ushqime si pasojë e coronavirusit, duke kërcënuar tregtinë globale appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com