Varrosen të vrarët në Gaza

Në Gaza janë mbajtur sot funeralët e 58 palestinezëve të raportuar si të vrarë gjatë sulmeve nga trupat ushtarake izraelite në protestën 7 javësh që u mbajt në kundërshtim të transferimit të Ambasadës Amerikën në Jerusalem.

Një tjetër vdekje u raportua të martën –  ajo e një 51-vjeçari . Qetësia megjithatë ka mbizotëruar të martën në Gaza gjatë ceremonisë së varrimit të të vrarëve gjatë përleshjes me trupat ushtarake izraelite dje.

Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar mbi vdekjet, nga OKB, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Rusia dhe të tjerët.

Izraeli zyrtarisht ka mbrojtur veprimet e saja, dhe SHBA ka shprehur mbështetjen e saj.

Dhuna e së hënës erdhi pasi SHBA përuroi ambasadën e saj të parë në Jeruzalem, një hap i diskutueshëm nga administrata Trump që u thye me dekada të politikës amerikane dhe shkaktoi incidente palestinezë.

Palestinezët pretendojnë Jerusalemin Lindor si kryeqytetin e një shteti të ardhshëm palestinez. Shumë e shohin lëvizjen e SHBA si mbështetje të kontrollit izraelit mbi të gjithë qytetin, të cilin Izraeli e konsideron si kapitalin e saj të pandashëm. /kp/Telegrafi/

 

The post Varrosen të vrarët në Gaza appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com