Thaçi takon presidentin austriak, e falënderon për mbështetjen në shumë procese historike për Kosovën

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, së bashku me Zëvendëskryeministrin e parë, Behgjet Pacollin, gjatë vizitës zyrtare në Vjenë, kanë zhvilluar një takim miqësor me Presidentin e Austrisë, Alexander Van der Bellen.

Sipas një njoftimi, presidenti Thaçi ka falënderuar presidentin Bellen, për mbështetjen që i kanë dhënë Kosovës në shumë procese historike që kanë të bëjnë me formimin dhe forcimin shtetit të Kosovës.

“Austria është një partner i fuqishëm evropian i Kosovës”, ka theksuar presidenti Thaçi.

Nga ana tjetër, po sipas njoftimit, presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ka theksuar se Austria ka një lidhje të veçantë me Kosovën, duke ofruar mbështetjen e pa rezervë të shtetit të tij. /Telegrafi/

The post Thaçi takon presidentin austriak, e falënderon për mbështetjen në shumë procese historike për Kosovën appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com