Thaçi kujton Skënderbeun: Plot 552 vjet jetojmë me heroizmin e tij

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka kujtuar heroin e kombit, Gjergj Kastriotin – Skënderbeun.

Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se populli shqiptar jeton me heroizmin e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut.

“Plot 552 vjet populli shqiptar jeton me heroizmin e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut dhe shumë heronjve që si dalzotës të vendit dhe popullit janë frymëzuar nga vepra e tij.

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu e personifikon një epokë të tërë të historisë kombëtare dhe bashkimi shpirtëror i popullit tonë, si dhe forcimi i vetëdijes sonë kombëtare, krahas fitoreve të shumta të Skënderbeut, ishin po ashtu fitore shumë të mëdha në epopenë e lavdishme të rezistencës së pashtershme të tij”, ka shkruar Thaçi.

 

The post Thaçi kujton Skënderbeun: Plot 552 vjet jetojmë me heroizmin e tij appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com