comment Add Comment

Pse macja nuhat fytyrën tuaj?

Pronarët e maceve mësojnë shumë shpejt se macet vijnë me çuditë e tyre të veçanta.

Por ju nuk mund ta kuptoni se disa nga sjelljet e tyre të çuditshme janë në të vërtetë shumë të zakonshme me macet e tjera, gjithashtu.

Për shembull, a jeni përkëdhelur ndonjëherë me macen tuaj dhe e keni zënë veten duke menduar, “Pse macja ime nuhat fytyrën time?”.

Rezulton se ka disa arsye që ato papritmas të interesohen kaq shumë për erën e fytyrës tuaj – dhe ata janë mjaft të adhurueshme. Ata që zotërojnë më shumë se një mace tashmë mund të vërejnë se ato shpesh përshëndesin njëra-tjetrën me një nuhatje të shpejtë të fytyrave të njëra-tjetrës. Në thelb është mënyra e tyre për të thënë, “Oh po, kjo je ti! Përshëndetje!”.

Animal Path shpjegon se kjo është për shkak se macet kanë një nuhatje të mahnitshme e cila u lejon atyre të identifikojnë menjëherë aromat që u besojnë dhe të ndjehen të sigurta përreth.

Nëse e gjeni shpesh kotelen tuaj që rrudhet afër fytyrës tuaj dhe ju jep një nuhatje të shpejtë, ata thjesht po i kujtojnë vetes që ju jeni me të vërtetë pjesë e zonës së tyre të rehatisë. Është e ngjashme me ata që godasin kokën me kokën tuaj. Të dyja janë shenja të ëmbla dashurie! /Telegrafi/

The post Pse macja nuhat fytyrën tuaj? appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Cilat shprehi ju pengojnë të pasuroheni?

Nuk ka asnjë mënyrë për t’u pasuruar brenda natës, por ka disa sisteme të provuara që mund t’ju ndihmojnë të pasuroheni në planin afatgjatë

Realiteti është se të gjithë kanë të njëjtën mundësi për të qenë të pasur. Disa mund të përballen me pengesa më të mëdha se të tjerët.

Por ka një mundësi që të gjithë ta përdorin atë.

A keni menduar ndonjëherë pse disa njerëz janë të pasur dhe të tjerë jo?

Kjo është kryesisht për shkak të mënyrës së tyre të jetesës dhe mënyrës së të menduarit.

Shumë njerëz pendohen për situatën në të cilën kanë lindur gjatë gjithë jetës së tyre, ndërsa të tjerë përpiqen ta ndryshojnë atë çdo ditë dhe kjo na dallon.

Çfarë po ju pengon për t’u bërë i pasur?

1. Ti punon fort, por jo me zgjuarsi

Në shkollë na mësojnë se duhet të punojmë fort nëse duam rezultate të mira në jetë. Kjo është vetëm gjysma e historisë sepse nga ana tjetër, përditshmëria dhe eksperienca të mëson se është e rëndësishme të punosh me zgjuarsi.

Nëse gjithçka bën është vetëm të punosh fort, s’do të bëheni kurrë aq të pasur sa ëndërroni. Ideja është të punoni me zgjuarsi që do të thotë, të investoni paratë në bursë kur ju jepet mundësia, të jeni prezent në momentin e duhur me njerëzit e duhur dhe të përfitoni nga çdo opsion që ju del para.

Mund të bëni shumë gjëra pa qenë nevoja të përpiqeni shumë apo të humbisni kohë.

2. Të hartosh një buxhet personal për ty është diçka e mërzitshme

Në rregull, e pranojmë që nuk është gjëja më argëtuese që mund të bëni. Por t’i dedikosh qoftë edhe pak orë për të krijuar një skemë realiste shpenzimesh dhe kursimesh do t’ju shpërblehet duke ju kursyer një stres të jashtëzakonshëm në të ardhmen.

3. Mendon se nuk ke kohë për të shënuar çdo shpenzim që bën

Hartimi i një buxheti mund të kërkojë goxha kohë në fillim, duke llogaritur të gjitha shpenzimet dhe ato që doni të kurseni. Por së fundmi, një gjë e tillë është bërë edhe më e thjeshtë falë aplikacioneve të shumta që jua lehtësojnë punën.

4. ‘Nuk fitoj mjaftueshëm para për të hartuar një buxhet’

Mendoni që s’ju duhet një buxhet përderisa çdo para që fitoni shkon për gjëra të nevojshme? Gabim. Hartimi i një buxheti është edhe më thelbësor kur të ardhurat tuaja janë të ulëta, në mënyrë që çdo para e fituar të shpenzohet në mënyrë të zgjuar.

5. ‘Jam dobët me matematikën’

Nuk duhet ndonjë aftësi e jashtëzakonshme në llogaritje duke qenë se hartimi i një buxheti kërkon veprime bazike përllogaritëse.

6. Ble gjëra që s’i përballon dot

Nëse nuk hiqni dorë nga ky zakon, ka pak gjasa të bëheni ndonjëherë të pasur. Edhe nëse po filloni të fitoni më shumë se më parë, s’duhet ta përdorni si justifikim për të ndryshuar stilin e jetës. Objektivi është të njiheni për etikën që keni në punë ose me paranë, jo për shpenzimet e luksit që bëni.

7. S’del nga zona jote e rehatisë

Suksesi vjen paralel me rrezikun dhe vështirësitë. Të bëhesh milioner s’është e lehtë dhe ndjesia për rehati të tundon vazhdimisht. Problemi është që duhet të ndërmarrësh risqe dhe për ta bërë këtë duhen ndryshime të vazhdueshme! Përgjithësisht, të pasurit e gjejnë “rehatinë” tek pasiguria. /Telegrafi/

The post Cilat shprehi ju pengojnë të pasuroheni? appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Veprimet të cilat do ta shkundin pikën tuaj G

Ja si ta shfrytëzojmë maksimalisht potencialin e saj.

Prekje për lumturi

Lëvizja e butë e prekjeve të pikës G, duke i përdorur dy gishta do të stimulojë këtë zonë dhe do të përqendrojnë kujdesin tuaj në gjëra të vërteta.

Provoni vetë, apo edhe më mirë, le t’i vërë dy gishta partneri juaj dhe pastaj le të fillojë lehtësisht të prekë pikën tuaj G, herë me njërin herë me gishtin tjetër, transmeton Telegrafi.

Fshesat e xhamit të veturës

Kaloni me gisht (apo këtë gjë le ta bëjë partneri juaj) nëpër pikën G në mënyrën siç bëjnë fshesat e xhamit të veturës.

Lëvizja me gisht nga njëra anë në anën tjetër do të aktivizojë përfundimet e afërta nervore dhe do të krijojë efektin e shpërthimit të kënaqësisë rreth pikës G.

Më bëj germën “C”

Derisa jeni të shtrirë anash dhe të puthitur me njëri-tjetrin, partneri juaj le ta vërë njërin apo të dy gishtat në vagjinën tuaj dhe butësisht le ta përkëdhelë pikën G. Pas disa minutash le ta vërë ai majën e gishtit të madh mbi apo nën klitorisin tuaj, ashtu që e tërë dora të formojë formën e germës C.

Jepni kurajë që të vazhdojë t’i bëjë masazh klitorisit tuaj dhe njëkohësisht lehtë, pastaj, derisa kënaqësia juaj shtohet, pak më fuqishëm le të shtrëngojë pikën tuaj G.

Gishtat e mëdhenj lart

Uluni në gjunjë në krevat, me gjunjë të hapur lehtësisht dhe me torzo të drejtuar. Partneri juaj le të ulet në gjunjë pas jush dhe le ta vërë njërin gisht apo gishtin e madh të tij, në atë mënyrë që me maja gishtash të prekë pikën tuaj G.

Derisa e prek butësisht dhe e eksiton, thoni le ta përkëdhelë (edhe/ose të puthë majat e sisëve tuaja, kështu që të dy zonat erogjene të fryhen dhe të forcohen nga eksitimi. /Telegrafi/

The post Veprimet të cilat do ta shkundin pikën tuaj G appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Një grua në Angli gjeti ‘ID-në e të burgosurit kinez’ të qepur në një pallto që bleu në internet – dyshon se mund të jetë ‘një thirrje për ndihmë’

Një punonjëse shëndetësore në Britani të Madhe ka gjetur atë që supozohet të jetë një ‘ID e një të burgosuri kinez’ të qepur brenda një palltoje që ajo bleu në internet dhe ka frikë se mund të jetë ‘një thirrje për ndihmë’.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, 24-vjeçarja e bleu veshjen për 49,99 funte nga një firmë online e quajtur My Shoe Store.

Gruaja, nga Norwich, tha: ‘Kjo mund të jetë një thirrje për ndihmë nga një punëtor skllav’.

Ndryshe, në vitin 2015, një blerës gjeti një letër shqetësuese brenda një palë çorape, të cilat pretendonin se ishin nga një viktimë e torturës kineze.

Shahkiel Akbar zbuloi letrën e fshehur në çorapet e zeza të pasura me pambuk, të cilat ai i bleu në Newcastle.

Kur ai e përktheu shënimin në anglisht, ai gjeti atë që dukej të ishte një thirrje e dëshpëruar për ndihmë nga një njeri që pretendon se ishte torturuar pasi ishte akuzuar për shantazh dhe mashtrim. /Telegrafi/

The post Një grua në Angli gjeti ‘ID-në e të burgosurit kinez’ të qepur në një pallto që bleu në internet – dyshon se mund të jetë ‘një thirrje për ndihmë’ appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Shkëndija dhe Armend Alimi pas shtatë vitesh ndaj rrugët

Shkëndija dhe Armend Alimi kanë arritur marrëveshje të dyanshme që të ndërpritet bashkëpunimi.

Pas shtatë vitesh dhe pesë trofeve të fituar, kapiteni nuk do t’i bartë ngjyrat kuqezi.

“KF Shkëndija shpreh publikisht mirënjohjen për Armendin për angazhimin dhe përkushtimin e tij në fanellën kuqezi, dhe i dëshirojmë shumë fat dhe suksese në të ardhmen. Dyert e klubit tonë për Armendin do të jenë gjithmonë të hapura për bashkëpunime të ndryshme në të ardhmen”.

“Rikujtojmë që Armendi skuadrës sonë iu bashkëngjit në vitin 2014 dhe ky ishte sezoni i tetë garues i tij në fanellën kuqezi”.

“Me fanellën e tij me numrin 5, ishte lojtari më i rregullt në mesfushën e Shkëndijës. Armendi për klubin tonë shënoi gjithsej 45 gola dhe qindra asistime, ndërsa më shumë shkëlqeu pikërisht në ndeshjet më të vështira, ato të garave evropiane”.

“Në fanellën e Shkëndijës Armendi fitoi gjithsej 5 trofe, tre herë titullin e kampionit të Maqedonisë së Veriut, ndërsa dy herë trofeun e Kupës. Faleminderit për gjithçka që ke bërë për klubin tonë, Armend. Të dëshirojmë shumë fat dhe suksese në të ardhmen!”, thuhet në njoftimin e klubit. /Telegrafi/

The post Shkëndija dhe Armend Alimi pas shtatë vitesh ndaj rrugët appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

ASH e përkrah propozimin që Afrim Gashi të jetë mandatar për Qeverinë e re

Aleanca për Shqiptarët e përkrah propozimin e Hristijan Mickoskit, i cili e propozoi Afrim Gashin për mandatar.

Nënkryetari i ASH-së, Elmi Aziri sot në Kuvend tha se me siguri Mickoski ka parë kapacitete te Afrim Gashi që mundet t’i zgjidh të gjitha çështjet.

“Sigurisht z.Mickoski ka parë kapacitete te z.Afrim Gashi për ta zgjidhur edhe problemin e bllokadës nga ana e BE-së, edhe për zgjidhjen e çështjeve ekonomike, shëndetësore etj etj… Dhe e ka bërë një propozim të tillë, sigurisht që ne do ta përkrahim”, tha Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët.

Ndryshe, Hristijan Mickoski deklaroi sot se do të mbështeste propozimin që Afrim Gashi të jetë mandatar i ri në vend të Dimitar Kovaçeskit.

Mickoski madje u zotua se do të ndihmonte në sigurimin e votave të nevojshme që ky propozim të kalonte pa ndonjë problem.

Ndërsa nga Alternativa e Afrim Gashit, e falënderuan Mickoskin, por tha në se “ata aktualisht është në një proces i cili vijon dhe ende nuk ka përfunduar”./Telegrafi/

The post ASH e përkrah propozimin që Afrim Gashi të jetë mandatar për Qeverinë e re appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Përmbyllet procesi i certifikimit të zgjedhjeve lokale, kjo është harta e qeverisjes së komunave

LDK dhe PDK fituan në tetë komuna, AAK vazhdon qeverisjen me 5 komuna, LVV do të menaxhoj në katër komuna, derisa Nisma vazhdon qeverisjen në Malishevë.

KQZ sot ka certifikuar edhe rezultatin e zgjedhjeve për Komunën e Dragashit, duke përmbyllur kështu procesin e zgjedhjeve lokale të filluara më 17 tetor.

Në këtë komunë fitues doli kandidati i LDK-së Bexhet Xheladini, duke çuar në tetë numrin e komunave që kjo parti ka fituar në këto zgjedhje.

LDK ka fituar edhe Prishtinën pas dy mandateve opozitë në këtë komunë, derisa prej komunave tjera të mëdha ka arritur të mbajë Pejën.

Edhe PDK ka shënuar sukses në këto zgjedhje duke fituar në tetë komuna, tri prej tyre qendra të mëdha urbane.

PDK arriti të rikthejë Prizrenin dhe Mitrovicën, derisa do të vazhdojë të qeverisë edhe me Ferizajn.

AAK ka arritur të ruaj qeverisjen në pesë komuna, përfshirë Gjakovën.

Kandidatët e LVV-së kanë fituar në katër komuna, përfshirë Gjilanin si qendër e rëndësishme urbane.

Nisma Socialdemokrate ka arritur të mbajë në qeverisje Malishevën, derisa kandidati i pavarur Xhafer Gashi ka fituar në Obiliq.

Në 11 komuna tjera kanë fituar partitë e minoriteteve.

Rezultatet:

LDK: Prishtinë, Pejë, Lipjan, Istog, Viti, Fushë Kosovë, Dragash, Junik;

PDK: Prizren, Mitrovicë, Ferizaj, Drenas, Skenderaj, Hani i Elezit, Vushtrri, Kaçanik;

AAK: Gjakovë, Suharekë, Klinë, Rahovec, Deçan;

LVV: Gjilan, Podujevë, Kamenicë, Shtime;

Nisma Socialdemokrate: Malishevë;

Xhafer Gashi: Obiliq;

Të zgjedhurit e qytetarëve:

Prishtinë – LDK (Përparim Rama)

Prizren – PDK (Shaqir Totaj)

Pejë – LDK (Gazmend Muhaxheri)

Gjilan – LVV (Alban Hyseni)

Ferizaj – PDK (Agim Aliu)

Gjakovë – AAK (Ardian Gjini)

Mitrovicë – PDK (Bedri Hamza)

Podujevë – LVV (Shpejtim Bulliqi)

Vushtrri – PDK (Ferit Idrizi)

Fushë Kosovë – LDK (Burim Berisha)

Drenas – PDK (Ramiz Lladrovci)

Istog – LDK (Ilir Ferati)

Rahovec – AAK (Smajl Latifi)

Kaçanik PDK – (Besim Ilazi)

Klinë AAK – (Zenun Elezaj)

Kamenicë – LVV (Kadri Rahimaj)

Obiliq – Iniciativa Qytetare (Xhafer Gashi)

Shtime – LVV (Qemajl Aliu)

Viti – LDK (Sokol Haliti)

Malishevë – Nisma Socialdemokrate (Ekrem Kastrati)

Junik – LDK (Ruzhdi Shehu)

Mamushë – KDTP (Abdulahadi Krasniq)

Kllokot – Lista Serbe (Vladan Bogdanoviq)

Deçan – AAK ( Bashkim Ramosaj)

Dragash LDK (Bexhet Xheladini)

Leposaviq – Lista Serbe (Zoran Todiq)

Lipjan – LDK (Imri Ahmeti)

Novobërdë – Lista Serbe (Sasa Miloseviq)

Skenderaj – PDK (Fadil Nura)

Shtërpcë – Lista Serbe (Dalibor Jevtiq)

Zubin Potok – Lista Serbe (Srdjan Vuloviq)

Zveçan – Lista Serbe (Dragisa Miloviq)

Hani i Elezit – PDK (Mehmet Ballazhi)

Graçanicë – Lista Serbe (Ljiljiana Subaric)

Ranillug – Lista Serbe (Katarina Justic-Iliq)

Partesh – Lista Serbe (Dragan Petkoviq)

Kllokot – Lista Serbe (Vladan Bogdanoviq)

Mitorivicë e Veriut – Lista Serbe (Milan Radojeviq).

Këto ishin zgjedhje të rregullta lokale dhe të drejtë vote kishin 1 milion e 885 mijë e 448 votues./Telegrafi/

The post Përmbyllet procesi i certifikimit të zgjedhjeve lokale, kjo është harta e qeverisjes së komunave appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Kurti: Kam kërkuar nga Osmani nënshkrimin e kërkesën për një kredi që të mbulohet importi energjetik

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një konferencë për media ka thënë se vendi ynë është duke u përballur me krizën energjetike.

Kurti ka bërë të ditur se tashmë kanë kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që të nënshkruajë kërkesën për një kredi, në mënyrë që të mund të mbulohet importi energjetik, transmeton Telegrafi.

“Kriza energjetike tashmë ka arritur edhe në mesin tonë. Ballafaqimi me kriza të energjisë nuk është risi as për Kosovën e as për shtetet më të fuqishme në botë. Evropa po përballet me çmimet rekorde të energjisë të shtyra në masë të madhe globalisht nga çmimet shumë të larta të furnizimit me gaz”, është shprehur ai.

Kryeministri ka thënë se për momentin janë jashtë funksioni edhe dy blloqe të termocentralit B.

“Ne kemi pasur fatin që kemi mundur të mbulojmë një pjesë të kërkesave nëpërmjet termocentraleve Kosova A dhe Kosova B. Në periudhën e dimrit rritet kërkesa për energji elektrike pikërisht për shkak të ngrohjes, si rezultat kapacitetet tona të termocentraleve tona janë të pamjaftueshme. Dhe Kosova varet nga importi për të mbajtur dritat ndez të gjithë. Po ashtu dy blloqe të termocentralit B i kemi jashtë funksionit”, theksoi ai.

Kurti ka thënë se do të bëjnë maksimumin që të ruajnë furnizimin e rregull me energji, dhe të shmangin rritjen e çmimeve.

“Do të ndajë shumën e nevojshme për mbulimin importit”, shtoi ai.

Kurti gjatë konferencës ka kritikuar edhe qeveritë e kaluara se nuk kanë investuar por kanë vjedhur nga KEKU.

“Ishte me leverdi të vidhej nga KEKU, se sa të investohet. Ne jemi në krye të detyrës, shtetin e kemi gjetur për toke por do ta ngrisim në këmbë”, pohoi ai. /Telegrafi/

The post Kurti: Kam kërkuar nga Osmani nënshkrimin e kërkesën për një kredi që të mbulohet importi energjetik appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Përfundon numërimi i votave të diasporës për Dragashin, prin kandidati i LDK-së

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave të ardhura nga diaspora për Komunën e Dragashit.

Në bazë të dhënave nga QNR që ka dhënë shtabi i LDK-së, kandidati i LDK-së Bexhet Xheladini prin me 464 vota ndaj kandidatit të PDK-së, Shaban Shabani, i cili ka marrë 152 vota.

Pas numërimit të votave nga diaspora përmbyset rezultati preliminar të shpallur nga KQZ dhe nëse nuk do të ketë ankesa në PZAP, Bexhet Xheladini i LDK-së do të jetë kryetar i ri i Komunës së Dragashit.

Me votat e rregullta dhe ato me kusht, Shaban Shabani i PDK-së printe me 17 vota më shumë se Bexhet Xheladini i LDK-së.

Kujtojmë Gjykata supreme kishte urdhëruar rivotim nga diaspora për raundin e dytë të zgjedhjeve për Komunën e  Dragashit. /Telegrafi/

The post Përfundon numërimi i votave të diasporës për Dragashin, prin kandidati i LDK-së appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Memedoviq: Doza e tretë kundër Omicorn është e mjaftueshme

Mjeku Zllate Mehmedoviq sqaron se dy dozat kundër COVID-19 krijonë mur, ndërsa doza e tretë vetëm se e përfocon atë.

Edhe pse në Maqedoni ka nisur vaksinimi për dozë të tretë, Mehmedoviq shtoi se ka mundësi të ketë edhe dozë të katërt.

Sipas tij, doza e tretë kundër është e mjaftueshme për t’u parandaluar përhapja e virusit.

Ndryshe, në Maqedoni vazhdon të mbetet në fuqi masa për dy doza për hyrje në kafene ose Qendra Tregtare, por sipas statistikave, kjo nuk rriti interesin për imunizim. Muajin e fundit vaksinime të reja kishte rreth 23 mijë me dozë të parë, ndërsa imunizimi i popullatës mbi 18 vjet arriti deri në 40%.

Deri tani në Maqedoni vetëm 82 mijë persona kanë pranuar dozën e tretë./Telegrafi/

The post Memedoviq: Doza e tretë kundër Omicorn është e mjaftueshme appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com