comment Add Comment

Trump nënshkruhet në murin e ri të ndanë SHBA-të me Meksikën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka vënë nënshkrimin e tij në një pjesë të murit të ri që ndan vijën kufitare SHBA-Meksikë, duke e quajtur këtë mur “si të sigurtë” të cilin po e cilëson si të papërshkueshëm.

Trump ka vizituar punëtorët që po kryejnë punimet e murit në San Diego. E para se të fillonte ndërtimi i murit, kjo pikë kufitare në San Diego mbrohej me disa copëza të holla të metalta që ishin lehtë të përshkueshme, transmeton Telegrafi.

Kujtojmë që deri më tani janë ndërtuar 106 kilometra të këtij muri, kurse 403 kilometra tjera pritet të kryhen në faza të ndryshme të ndërtimit. /Telegrafi/

The post Trump nënshkruhet në murin e ri të ndanë SHBA-të me Meksikën appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Pep Guardiola nis sulmin e shtatë për trofeun e Ligës së Kampionëve

Pep Guardiola nuk është ndalur që nga starti i tij në vitin 2008, duke shtuar trofe çdo vit në koleksionin e  tij.

Ai i fitoi 14 trofe me Barcelonën, duke shfaqur futboll dëfryes dhe krejtësisht dominues.

Që nga largimi nga Camp Nou, ai nuk ka arritur të shtojë edhe një trofe të Ligës së Kampionëve, pasi i ka dy të tillë të fituar në vitet 2009 dhe 2011.

“Unë nuk erdha në [Manchester] City për të fituar Ligën e Kampionëve”.

“Unë erdha këtu për të luajtur mënyrën si ka bërë ekipi në muajt e fundit”, ka thënë ai pas eliminimit të tyre sezonin e kaluar.

Ky sezon 2019/20 do të jetë sulm i shtatë për Guardiolan, dhe në gjashtë të tij të mëparshëm ai ka shkuar vetëm në gjysmë të rrugës para se të rrëzohet.

Me Bayernin, ai u eliminuan ndaj Real Madridit, Barcelonës dhe Atletico Madridin.

Në 2016/17, ishte Kylian Mbappe dhe Monaco që e rrëzuan Cityn në raundin e 16. Pas tyre edhe Liverpool dhe Tottenham Hotspur i kishin rrëzuar.

Pavarësisht se ka shumë nga largimi i tij nga Barcelona, ai ka shpenzuar 982 milionë euro për blerje.

Mbi 200 milionë euro u harxhuan nga Bayern, ndërsa pjesa e mbetur prej 776 milionë euro te Manchester City.

Guardiola po lufton me fantazmat e tij këtë sezon dhe hera e shtatë mund të jetë e duhura.  /Telegrafi/

The post Pep Guardiola nis sulmin e shtatë për trofeun e Ligës së Kampionëve appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Gjashtë sëmundje për të cilat duhet të shqetësohesh, sidomos nëse je grua

Trupi femëror mund të bëjë disa gjëra të mrekullueshme! T’i japë jetë krijesave të reja si edhe të thyejë rekorde botërore për jetëgjatësinë

Por, të jesh femër do të thotë që mund të jesh më shumë e riskuar për t’u prekur nga këto gjashtë sëmundje.

Këtë nuk e themi ne, këtë e pohojnë studime të fundit mjekësore në SHBA, por edhe në botë! Ato kanë treguar motivet e forta sepse trupi dhe organizmi i femrave është më shumë i prirur për t’u prekur nga këto gjashtë sëmundje.

Zbulojini edhe ju bashkë me ne se cilat janë ato! Dhe nëse je grua, duhet t’i kushtosh dyfish më shumë rëndësi.

1. Ankthi

Gratë janë dy herë më të prirura se burrat që të diagnostikohen me çrregullime të ankthit gjatë jetës së tyre, thotë Zyra e Shërbimit të Shëndetit të Grave në SHBA. Këto çrregullime janë probleme të vërteta mjekësore dhe ka trajtime dhe terapi që ndihmojnë dhe realisht funksionojnë për ju.

Meraku apo shqetësimet janë pjesë normale e të qenurit njerëzor, por kur vuan nga ankthi shqetësimi bëhet ekstrem dhe fillon të ndërhyjë në jetën e përditshme.

2. Depresioni

Ashtu si me ankthin, gratë janë dy herë më të prirura se burrat që do të diagnostikohen me depresion. Duket se ndikim të madh në këtë çështje ka luhatja e niveleve të hormoneve femërore gjatë ciklit menstrual, shtatzënisë, periudhës së post lindjes dhe menopauzës.

Të gjitha këto cikle të jetës tek një grua rrisin rrezikun e depresionit. Stresi, dhimbjet, historitë familjare gjithashtu mund të kenë ndikim në këtë.

3. Osteoporoza

Me kalimin e moshës, kockat bëhen të dobëta dhe ka më shumë të ngjarë të thyhen. Sepse mosha është një faktor i rëndësishëm rreziku. Sa më i vjetër të jeni, aq më i lartë është shansi që të prekeni nga osteoporoza. Por, kjo sëmundje është më e evidentueshme tek gratë sepse ato kanë kocka më të vogla dhe më pak të dendura se burrat.

Faktori i dytë është ky: pas menopauzës rritet niveli i estrogjenit tek gratë dhe kjo bën që kockat të prishen apo të thyhen më lehtë. Së treti, gratë shpesh jetojnë më gjatë se burrat dhe të jetosh më gjatë rrit rrezikun e osteoporozës.

4. Kanceri i gjirit

Kanceri i gjirit mund të ndodhë edhe tek burrat, por çuditërisht është rreth 100 herë më e zakonshme tek gratë, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit (ACS). Tani për tani, rreziku mesatar i një gruaje në SHBA për të pasur kancer të gjirit gjatë jetës së saj është afërsisht 12%.

Ekzistojnë disa faktorë rreziku që nuk mund t’i kontrolloni, si plakja dhe gjene të caktuara të trashëguara, por ka edhe zakone të përditshme që mund të zvogëlojnë rrezikun tuaj për të marrë këtë sëmundje, si kufizimi i alkoolit dhe qëndrimi aktiv.

5. Kushtet autoimune

Ekzistojnë më shumë se 80 sëmundje të ndryshme autoimune, kushte në të cilat sistemi imunitar i trupit gabimisht sulmon qelizat e tij të shëndetshme. Sëmundja celiake është një shembull.

Kur njerëzit me sëmundje celiake hanë gluten (një proteinë që gjendet tek gruri, elbi dhe thekra), trupat e tyre rrisin një sulm në zorrët e vogla. Ndaj, kjo është një nga arsyet pse ju gra jeni më të rrezikuara për t’u prekur nga kësi sëmundjesh.

6. Goditja në tru

Këto janë goditje potencialisht fatale të rrjedhjes së gjakut në tru dhe vrasin më shumë gra sessa burra. Disa faktorë të rrezikut nga goditja vlejnë për të gjithë, si presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i lartë, historia familjare dhe pirja e duhanit.

Faktorët e tjerë të rrezikut janë unik për gratë. Këto përfshijnë marrjen e pilulave të kontrollit të lindjes, mbetja shtatzënë, përdorimi i terapisë për zëvendësimin e hormoneve në menopauzë, të pasurit të migrenave të shpeshta, etj. /Telegrafi/

The post Gjashtë sëmundje për të cilat duhet të shqetësohesh, sidomos nëse je grua appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Si mund të renditet Chelsea në ndeshjen e parë të Lampardit si trajner i tyre në Ligën e Kampionëve

Frank Lampard nuk do të mund të llogarisë në Antonio Rudigerit për përballjen ndaj Valencias në kuadër të Ligës Kampionëve.

Mbrojtësi qendror dhe Emerson Palmieri nuk morën pjesë në stërvitjet që u zhvilluan sot në Cobham, derisa trajneri i The Blues po mendon strategjinë ndaj spanjollëve.

Formacioni i parë i Lampardit ndaj Valencias mund të jetë në skemën 3-4-3 me, Fikay Tomorin, Andreas Christensenin dhe Kurt Zouman.

Mesfusha do të ishte e përbërë nga Cesar Azpilicueta, Jorginho, Mateo Kovacic dhe Marco Alonso, ndërsa në sulm janë Mason Mount, Christian Pulisic dhe Tammy Abrahm.

 

Formacioni i dytë do të përbëhej nga skema 4-2-3-1, në mbrojtje me , Azpilicuetan, Tomorin, Christensenin dhe Alonson.

Mesfushor defanziv do të ishin Jorginho dhe Kovacic, gjersa para tyre do të ishin Pedro, Mount dhe Pulisic, me Abramhanin të vetmuar në sulm. /Telegrafi/

Formacioni 3-4-3

Formacioni 4-2-3-1

The post Si mund të renditet Chelsea në ndeshjen e parë të Lampardit si trajner i tyre në Ligën e Kampionëve appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Zaev: Krijuam shumicë përmes së cilës demokracia mposhti autokracinë

Për të dëgjuar zërin e individit, për të marrë vendime me përfshirje të drejtpërdrejtë ose përfaqësues të qytetarëve, për të respektuar mendimin e të tjerëve, për të dëgjuar dhe pranuar kritika – kjo është demokracia, kështu kryeministri Zoran Zaev uroi Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë.

“Demokracia ka vuajtur prej kohësh në Maqedoninë e Veriut. Liria, mendimi, gazetaria dhe vendimmarrja pa presion ishin të paimagjinueshme. Por ne luftuam së bashku, krijuam një shumicë përmes së cilës demokracia mposhti autokracinë. Le të jetë e përjetshme liria, përmes saj do të promovojmë demokracinë”, ka shkruar Zaev./Telegrafi/

The post Zaev: Krijuam shumicë përmes së cilës demokracia mposhti autokracinë appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Haradinaj: Në Rugovë, s’ka lis, gur e zonë që s’ka histori

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, mori pjesë në takimin e organizuar nga Shoqata e Alpinistëve, ku morën pjesë alpinistë dhe bjeshkatarë nga Kosova, Shqipëria dhe vendet tjera të rajonit, i cili u mbajt në Livadhin e Pajtimit të Gjaqeve në Shtupeq të Rugovës.

Me këtë rast, kryeministri në detyrë Haradinaj para alpinistëve dhe bjeshkatarëve të shumtë tha se sot janë në një vend që ka shumë histori, në Rugovë, ku ska vend, s’ka lis, s’ka guri, s’ka zonë që s’ka histori dhe që s’lidhet me emra të njerëzve.

Më tej, kryeministri në detyrë, Haradinaj, tha se sot i ka mbledhur brezi i ri i njerëzve të Rugovës, Pejës dhe Dukagjinit. Duke i uruar për sukseset, kryeministri në detyrë Haradinaj tha se kjo ngjarje i bënë të ndihen mirë dhe krenar pasi në mesin e tyre janë Mrika e Arianiti të cilët e kanë thyer rekordin botëror.

“Mrika e cila ka ngjitur shtatë majat më të larta të botës, është kjo një e arritur vërtetë e madhe e cila ka pasur momente të vështira dhe sfida dhe e di se për Mrikën dhe Arianitin ky është tani një satisfaksion i madh, se pas gjithë kësaj, janë sot me njerëzit e tyre më të dashur dhe unë po ndihem shumë mirë. Urime Mrika, urime Arianit! Me fat!”, tha kryeministri në detyrë Haradinaj në fjalën e tij.

The post Haradinaj: Në Rugovë, s’ka lis, gur e zonë që s’ka histori appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Sonte në “Debat Plus” debatohet për taksën dhe dialogun

Sonte në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini me fillim nga ora 20:35 përfaqësuesit e subjekteve politike do të debatojnë për taksën dhe dialogun.

Në panel me Ermal Pandurin do të jenë: Arben Gecaj – PDK, Arbërie Nagavci – Vetëvendosje, Besnik Tahiri – AAK, Bilall Sherifi – NISMA Socialdemokrate dhe Valon Murtezaj – LDK.

Taksa dhe dialogu do të jenë dy temat kryesore për të cilat do të debatohet me këta panelistë, por nuk do të mungojë edhe dabati për zgjedhjet dhe tema tjera aktuale.

Sonte me fillim nga ora 20:35, debatohet në RTV Dukagjini me përfaqësuesit e subjekteve politike.

Qëndroni me RTV Dukagjinin.

The post Sonte në “Debat Plus” debatohet për taksën dhe dialogun appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

ASH: Marrja e barnave me letërnjoftim dhe prezencë fizike është absurde

Njoftimi që sot shpalosi Fondi shëndetësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut në lidhje me marrjen e barnave nga farmacitë ku përveç recetës kërkohet edhe dokument identifikimi dhe prezenca fizike e pacientit si dhe rikthimi i librezave të vjetra shëndetësore, është njëri nga elementet përbërës të paaftësisë dhe mosdijes që e karakterizon këtë Qeveri.

Fondi Shëndetësorë është futur në një rreth vicioz dështimesh. Në vend se të mendojë për lehtësim dhe thjeshtësim të procedurave, me këtë masë po e ngarkojnë pacientin me gjëra që në praktikë janë edhe absurde. Aleanca për Shqiptarët vlerëson se urdhëresat e këtilla bien ndesh me trendet zhvilluese të shteteve të BE-së atje ku aspirojmë të bëhemi pjesë.

Kjo masë absurde godet veprimtarinë mjekësore duke e lënë në plan të dytë pacientin dhe sëmundjen e tij sepse koha e duhur për të regjistruar terapinë në librezë, kartel mjekësore dhe ditar është dyfish më e gjatë se anamneza dhe egzaminimi i pacientit.

Sipas analizave të departamentit për Shëndetësi pranë Aleancës për Shqiptarët, vlerësojmë se kartelat elektronike që qytetarëve u kushtuan harxhime shtesë prandaj edhe janë zgjidhja dhe nevoja për pacientin, mjekun dhe farmacistin, sepse me një softuer të përbashkët kursehet në kohë, letër, toner dhe fiton komoditet mjeku por edhe pacienti.
Masa e këtillë për prezencën e pacientit me dokument identifikimi dhe recetë bie ndesh me të drejtat e pacientit sepse godet kontingjentin e të sëmurëve që kanë pamjaftueshmëri fizike dhe psiqike për ta realizuar marrjen e barit.

Duke i marrë në konsideratë këto argumente nga njëra anë dhe absurdi që këto urdhra mund të jenë praktike dhe funksionale për sistemin shëndetësorë, ftojmë Ministrinë dhe Fondin që të tërhiqen këto kërkesa dhe të filloj të mendoj për zgjerimin e listës së barnave të rimbursueshëm, rritje të koeficientit dhe krijimin e politikave për mbajtjen e mjekëve në vend, thuhet në kumtesën e Aleancës për Shqiptarët.

The post ASH: Marrja e barnave me letërnjoftim dhe prezencë fizike është absurde appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

AAK-PSD prezantojnë programin qeverisës, Haradinaj e quan 100 për qind për Kosovën

Koalicioni AAK-PSD ka prezantuar sot programin e tyre qeverisës.

Kandidati për kryeministër të Kosovës nga ky koalicion, Ramush Haradinaj, tha se programi i tyre ka emër, dhe se ai quhet 100 për qind për Kosovën.

Gjatë fjalimit të tij, Haradinaj ka kritikuar dy partitë politike, LDK-në dhe PDK-në.

“Kemi programin tonë 100 për qind shtet, për vitin 2019-2023. Vijmë në momentumin e duhur për t’i prirë Kosovës. Shpikja e kauzave si lufta kundër korrupsionit e atyre që e kanë krijuar atë korrupsion. Programi është i lehtë për tu kuptuar nga qytetarët. Mashtrimi që i bëhet Kosovës nga një subjekt politik me pastërti”.

“Jemi 100 për qind Kosova, e dimë kufirin mes të mirës dhe të keqes. Ne nuk i humbim kohë Kosovës, ne e dimë se si është mënyra më e saktë për t’u zhvilluar vendin. Unë shquhem për zbatim, meritën që ia jap vetit është zbatimi. E kemi pa te LDK një pamundësi në zbatim, e kemi pa te PDK një drejtim të gabuar në zbatim”, ka theksuar Haradinaj, transmeton Telegrafi.

Haradinaj tha se gjatë qeverisjes së ardhshme nën drejtimin e tij, vendi do të ketë një rritje ekonomike mbi 6 për qind dhe vende të reja pune, si dhe rritje të buxhetit./Telegrafi/

The post AAK-PSD prezantojnë programin qeverisës, Haradinaj e quan 100 për qind për Kosovën appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

PD kërkon verifikimin e figurës së kryebashkiakut të Vaut Dejës

Partia Demokratike i kërkoi të martën prokurorisë verifikimin e figurës së kryetarit të Bashkisë Vau Dejës, Mark Babani, për të cilin ajo ka dyshime se ka fshehur të shkuarën kriminale. Sipas saj, ndaj tij ka patur ndalime, dënime dhe dëbime nëItali dhe Maqedoninë e Veriut.

Siç pohohet nga vetë Partia Demokratike, kërkesa drejtuar prokurorisë është shoqëruar edhe me firmën e 500 qytetarëve. Ndërkohë, Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi, ka vënë në dispozicion të prokurorisëinformacionin që disponon Partia Demokratike për kryebashkiakun e Vaut të Dejës.

Në kërkesën e saj drejtuar prokurorisë Partia demokratike shprehet se kryetari i Bashkisë Vau Dejës “dyshohet se ka qenë i arrestuar/ndaluar në Itali gjatë periudhës 1994 -1999 dhe, më pas, ndaj tij është marrë masa e dënimit dhe dëbimit nga autoritetet përgjegjëse italiane”.Gjithashtu, po sipas Partisë Demokratike, zoti Babani “ka qenë i arrestuar/ndaluar dhe më pas dënuar edhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut gjatë periudhës 2002-2003”.

Partia Demokratike kërkon gjithashtu që të hetohet edhe mbi të dhënat e paraqitura nga zoti Babani në formularin e vetdeklarimit kur kandidoi për kryetar të Bashkisë Vau Dejës pasi “nga verifikimi i të dhënave të sistemit TIMS rezulton se shtetasi Mark Babani nga periudha 1994 – 2005 nuk ka udhëtuar në asnjë rast të vetëm në drejtim të Italisë me identitetin e tij real, çka përbën një indicie për saktësinë e të dhënave të bëra publike më parëdhe se, ekzistojnë dyshime se ky shtetas ka përdorur tre identitete te ndryshme, të padeklaruara në Formularin e Dekriminalizimit”.

Por të martën, kryebashkiaku i Vaut të Dejës i tha Zërit të Amerikës se akuzat apo, siç i quan Partia Demokratike, dyshimet, nuk i përkasin atij dhe nuk kanë lidhje me emrin dhe me jetën e tij. Ato, shtoi ai, lidhen me nevojën e vet Partisë Demokratike për të mbajtur elektoratin e saj. Zoti Babani tha se nuk ka asnje lloj dokumenti kompromentues që mund të dalë pasi në Europë gjithçka regjistrohet dhe nuk ka mundësi abuzimi.

Asnjëherë në jetën time unë, baba im, gjyshi im, 24 orë burg nuk i kemi ba me asnjë lloj qeverijet, në mënyrën ma apsolute. As kam qenë i thirrur prej policisë ndonjëherë, as kam marrë ndonjëherë një gjobë 100 euroshe në të gjithë jetën time, në të gjithë Europën ku kam lëviz.

Mark Babani, një emigrant në Itali dhe më pas një biznesmen i njohur në fushën e përpunimit të peshkut, përgënjeshtoi deklaratën e Parisë Demokratike se ka përdorur tre identitete të ndryshme dhe shtoi se do të bashkëpunojë me prokurorinë.

“Në vitin 1991 kam ikë dhe kam punu deri në 1995, dy punë të ndryshme; në një fabrikë peshku, ku unë jam ken ortak me ta dhe sot e vazhdoj këtë aktivitet, dhe në një hotel që kam punu në 94,95. Në vitin 1995 kam hapë për herë të parë licensen në Shqipëri, në 96-tën bëmë investimin dhe në 97-tën ika se e tillë ishte periudha. Dhe unë kam rinovu lejen e qendrimit një herë në një a dy vjet, sipas variantit që ishte dhe, në momentin që duhej me rinovu lejen e qendrimit isha i detyruar me shku në Itali. Deri në vitin 2003 kur kam dorëzu lejen e qendrimit në ambasadën italiane dhe kam marrë viza atëherë vazhdimisht. Por, unë asnjëherë nuk kam qenë i ndalum për me hy e me dalë”.

Mark Babani është kryebashkiaku i tretë socialist, pas atij të Shkodrës dhe të Vorës, të dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit pa pjesemarrjen e opozites, që dyshohet nga PD se ka fshehur rekorde kriminale të jetës së tij./VoA/

The post PD kërkon verifikimin e figurës së kryebashkiakut të Vaut Dejës appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com