Si përhapet coronavirus dhe si mund të mbroheni?

Coronavirusi 2019-nCoV përhapet nga personi në person në afërsi, të ngjashme me sëmundjet e tjera të frymëmarrjes.

Më shumë se 14,500 njerëz janë infektuar nga coronavirusi i ri, i cili vazhdon të përhapet në më shumë vende që kur u zbulua për herë të parë në qytetin kinez Wuhan në fillim të dhjetorit.

Të paktën 304 njerëz kanë vdekur deri më tani në Kinë, dhe një në Filipine. Po thuajse të gjitha vdekjet në Kinë kanë qenë në provincën Hubei, nga të cilat Wuhan është kryeqyteti, transmeton Telegrafi.

Ja çfarë duhet të dini se si përhapet virusi:

Si përhapet coronavirusi?

Coronavirusi 2019-nCoV përhapet nga personi në person në afërsi, të ngjashme me sëmundjet e tjera të frymëmarrjes, siç është gripi.

Sëmundja mund të transmetohet përmes teshtitjes ose kollitjes, e cila shpërndan pikat e lëngjeve të trupit si pështymën ose mukozën.

Sipas shkencëtarëve, kollitjet dhe teshtitjet mund të udhëtojnë disa metra dhe të qëndrojnë pezull në ajër deri në 10 minuta.

Këto pika mund të vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë me njerëz të tjerë, ose mund të infektojnë ata që i kapin duke prekur sipërfaqet në të cilat ulen pikat e infektuara, ose duke prekur një sipërfaqe dhe më pas fytyrën e tyre.

Ende nuk dihet se sa kohë mund të mbijetojë virusi në sipërfaqe, por te viruset e tjera, diapazoni është midis disa orësh ose muaj.

Periudha e inkubacionit të coronavirusit, gjatësia e kohës para shfaqjes së simptomave, është midis një dhe 14 ditësh.

Megjithëse ende nuk është konfirmuar, autoritetet shëndetësore kineze besojnë se virusi mund të transmetohet përpara se të shfaqen simptomat.

Kjo do të kishte pasoja të mëdha për masat e përmbajtjes, sipas Gerard Krause, kreu i Departamentit për Epidemiologji në Qendrën Helmholtz për Infeksion.

“Është e pazakontë për sëmundjet e frymëmarrjes të transmetueshme edhe përpara se të shfaqen simptomat e para”, i tha ai Al Jazeera.

A mund të jenë njerëzit imun ndaj coronavirusit të ri?

Viruset që përhapen shpejt zakonisht vijnë me nivele më të ulët të vdekshmërisë dhe anasjelltas.

Edhe pse numri i përgjithshëm i vdekjeve është rritur, niveli aktual i vdekjeve qëndron rreth 2.4 për qind – kjo është më e ulët se sa është menduar më herët dhe shumë më pak se Sindromi i Rendit Akut i frymëmarrjes (SARS), një coronavirus tjetër që shpërtheu midis 2002 dhe 2003, i cili vrau 9.6 për qind nga ata të infektuar.

Pasi që virusi është një tendosje krejtësisht e re, nuk ka imunitet ekzistues te kushdo që do të hasë.

Një nivel i imunitetit do të zhvillohet natyrshëm me kalimin e kohës, por kjo do të thotë që ata me sistem imuniteti të kompromentuar, siç janë të moshuarit ose të sëmurët, kanë më shumë rrezik të sëmuren rëndë ose të vdesin nga coronavirusi.

Si mund të mbrohen njerëzit? A janë maskat e dobishme për fytyrën?

Në drejtim të vetë-mbrojtjes virusi, ekspertët pajtohen që është e rëndësishme të lani duart plotësisht me sapun; mbuloni fytyrën kur kollitni ose teshtitni; vizitoni një mjek nëse keni simptoma  dhe shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë me kafshët e gjalla në zonat e prekura.

Ndërsa maskat për fytyrën janë të njohura, shkencëtarët dyshojnë në efektivitetin e tyre kundër viruseve të ajrit.

Ata mund të ofrojnë një mbrojtje për ju dhe të tjerët, por ato janë të bëra nga materiali i përshkueshëm, që do të thotë që pikat akoma mund të kalojnë.

Çfarë po bëhet për të ndaluar përhapjen e coronavirusit, dhe kur do të bëhet e mundur vaksina?

Kina ka vendosur Wuhan dhe më shumë se një duzinë qytete të tjera nën bllokim, duke prekur më shumë se 50 milionë njerëz, edhe pse kjo nuk e ka ndaluar përhapjen e virusit në të gjitha krahinat e Kinës.

Ndërsa numri i çështjeve të konfirmuara vazhdon të rritet, bizneset dhe vendet po ndërmarrin veprime gjithnjë e më drastike.

Rusia ka mbyllur kufirin e saj me Kinën.

Transmetimi person-për-person është konfirmuar në disa vende, të cilat shefi i urgjencës i OBSH-së Michael Ryan e ka quajtur një “shqetësim të madh”.

Edhe me përparimet e fundit në teknologjinë mjekësore, nuk ka të ngjarë që një vaksinë të mund të vihet në dispozicion për shpërndarje masive brenda një viti.

Kjo do të thotë që masat e shëndetit publik për të përmirësuar përhapjen do të jenë thelbësore për të përmirësuar shpërthimin.

Kufizimet në lëvizje nuk do të ndalojnë përhapjen e sëmundjes plotësisht, por do të ngadalësojnë përparimin e saj dhe do të blejnë kohë për zonat që kanë shmangur infeksionin për t’u përgatitur.

Sa e rëndë është kjo epidemi?

Duke pasur parasysh përgjigjen dhe efektin, coronavirusi i ri po trajtohet si një shqetësim serioz.

Infeksioni tani është më i përhapur sesa virusi SARS që ishte në vitet 2002-03, i cili gjithashtu filloi në Kinë, për sa i përket personave të prekur, por jo vdekjeve. /Telegrafi/

The post Si përhapet coronavirus dhe si mund të mbroheni? appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com