Shembet një ndërtesë në Rio de Janeiro, vdesin dy persona

Një ndërtesë banimi në një pjesë të klasës punëtore të Rio de Janeiros u shemb të enjten, duke vrarë të paktën dy persona dhe duke nënvizuar gjendjen e pasigurt të shumë strukturave në pjesë të qytetit ku autoritetet thonë se krimi i organizuar është i përfshirë shumë në ndërtime.

Banorët lokalë i thanë reuters se ata dëgjuan një zhurmë në rritje që u pasua nga një zjarr, duke shkaktuar panik në lagjen perëndimore të Rio das Pedras.

Më shumë se 100 zjarrfikës dhe punonjës të tjerë të sigurisë publike nxituan në vendin e ngjarjes. Një burrë, një grua dhe një fëmijë mbetën nën gërmadha, thanë autoritetet.

Sipas një burimi të sigurisë publike, i cili kërkoi anonimitet pasi nuk u lejua të fliste me media, vetëm gruaja mbijetoi. “Fatkeqësisht, ne i humbëm dy të tjerët”, thanë autoritetet.

Rio das Pedras është vendlindja e të ashtuquajturve “milici” të Rio de Janeiro dhe “zotërohet” nga grupet e krimit të organizuar. Ndërsa fillimisht u krijuan për të mbrojtur banorët nga bandat e drogës, milicët tani veprojnë si veshje krimi në të drejtën e tyre. /Telegrafi/

The post Shembet një ndërtesë në Rio de Janeiro, vdesin dy persona appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com