comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

River Plate – Boca Juniors, qyteti i Madrid fiton 40 milionë euro nga kjo ndeshje

Të dielën do të zhvillohet pjesa e dytë e finales të Copa Libertadores dhe qytetit i Madridit po punon jashtë orarit për të siguruar që gjithçka të jetë gati për të pritur ndeshjen Boca Juniors dhe River Plate.

Madridi është i gatshëm të përfitojë aty ku Buenos Aires dështoi, veçanërisht nga pikëpamja ekonomike.

Sipas llogaritjeve të bëra nga Konfederata e Biznesit të Madridit, loja mund të gjenerojë deri në 40 milionë euro për ekonominë.

Nga ky numër, raportohet se gjysma e saj do tu shkojë për akomodim dhe atyre që sigurojnë strehim për klubet, tifozët, sponsorët dhe anëtarët e tjerë të stafit që zbresin në kryeqytetin spanjoll.

25 për qind e totalit është vendosur të shkojë drejt restoranteve dhe bareve të Madridit të cilët do ta mirëpresin valën masive të tifozëve.

River – Boca . (Photo by Marcelo Endelli/Getty Images)

Dhjetë për qind e shumës do të shkojnë drejt aktiviteteve të lidhura me turizmin, ndërsa pjesa tjetër është e drejtuar drejt sponsorëve, udhëtimit ajror dhe shitjes.

Për të kuptuar madhësinë e këtij numri, finalja e Ligës së Kampioneve në Cardiff krijoi 50 milionë euro për ekonominë lokale, ndërsa ishte 25 milionë euro në vitin 2016 në Milano.

Pamje nga qytetit . (Photo by Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

“Kjo është diçka që është shumë e mirë për Madridin dhe audienca globale do të jetë 200 milionë njerëz, kështu që ne duam t’i tregojmë botës se çfarë është Madridi”, ka thënmë Juan Lazaro, president i Konfederatës së Biznesit.

Ndeshja e parë ishte mbyllur me rezultat 2-2, ndërsa të dielën zhvillohet nga ora 20:30 në Santiago Bernabeu. /Telegrafi/   

The post River Plate – Boca Juniors, qyteti i Madrid fiton 40 milionë euro nga kjo ndeshje appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com