Rexhaj i VV-së: Shkëmbimi i territoreve, thirrje për luftë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, ka thënë se presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj nuk kanë më kredenciale për të udhëhequr me pozitat që kanë dhe ata duhet të shkojnë në shtëpi.

Ai gjatë fjalimit në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës tha se në dialogun me Serbinë asnjëherë nuk u kërkua zgjidhje për çështjen e të pagjeturve, kompensim për dëmet e luftës, kthimin e artefakteve, reciprocitetin, të drejtat për shqiptarët në Serbi.

Rexhaj tërhoqi vërejtjen se nëse në tavolinë do të jetë opsioni për shkëmbim të territoreve, atëherë kjo nënkupton thirrje për luftë.

“Si Thaçi, si Ramushi nuk kanë më kredenciale, njëri duke bërë kompromise mbi kurriz të të tjerëve, tjetri duke mos pasur fuqi as në numra për të shtyrë përpara asnjë çështje, veçse një argat i Thaçit në Bruksel. Prandaj këta duhet të shkojnë menjëherë në shtëpi… Tash së fundi deklarohen se nuk kanë vija të kuqe, flasin për shkëmbim të territoreve dhe hapin këtë temë. Në të vërtetë këta janë dezertuesit e shtetit, të demokracisë dhe institucioneve të Kosovës. Nëse në tavolinë do të jenë shkëmbimi territorial, kjo do të thotë thirrje për luftë”, tha ai./Telegrafi/

The post Rexhaj i VV-së: Shkëmbimi i territoreve, thirrje për luftë appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com