Presidenti Meta nderohet me titullin më të lartë të Kroacisë

Gjatë vizitës së tij shtetërore në Zagreb, presidenti i Shqipërisë Ilir Meta u nderua sot në një ceremoni solemne, nga presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviq, me titullin më të lartë të Republikës së Kroacisë, “Urdhri i Lartë i Mbretit Tomislav me Shirit dhe Yllin e Madh”.

Kjo dekoratë Metës i është dhënë për kontributin dhe veprimtarinë e tij të spikatur në forcimin e marrëdhënieve midis dy vendeve dhe popujve tanë, dhe fqinjësisë së mirë midis vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Duke shprehur mirënjohjen e thellë për nderimin me titullin e lartë, presidenti Meta theksoi ndër të tjera gjatë kësaj ceremonie se “ky vlerësim më motivon për të punuar pa u lodhur për forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të shkëlqyera historike e tradicionale mes dy vendeve e popujve tanë në të gjitha fushat. Shqipëria dhe Kroacia, partnerë strategjikë, krah për krah në çdo sfidë!”/tch/

The post Presidenti Meta nderohet me titullin më të lartë të Kroacisë appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com