Po tentohej lansimi i saj, momenti kur anijes luftarake i shpërthen raketa brenda saj! (Video)

Ky është momenti i pabesueshëm kur një raketë dështoi të nisej dhe shpërtheu në bordin e një anijeje luftarake detare, gjatë një stërvitje e cila nuk shkoi ashtu siç pritej.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, arma në fjalë krijoi një zjarr gjigant kur shpërtheu në anijen Saxony në brigjet e Norvegjisë.

Siç thuhet më tej, pamjet e marra nga ngjarja dramatike tregojnë një grumbull të shkëndijave dhe mbeturinave që bien poshtë në det.

Anija e marinës ishte duke vepruar pranë Rrethit Arktik, kur u përpoq të lansojë një raketë standarde si pjesë e ushtrimit, tha shërbimi në një deklaratë, shkruan tutje DailyMail.

Megjithatë, pas dhënies së komandës për të zjarrit, raketa nuk funksionoi dhe shpërtheu në bordin e anijes, duke lënduar edhe dy marinarë.

Kapiteni i anijes, Thomas Hacken, tha: “Sistemi i spërkatjes në bordin e anijes u aktivizua menjëherë dhe ekuipazhi arriti të ndalonte. Dy marinarë u trajtuan për tronditje”.

Një pjesë e anijes thuhet se u lanë të dëmtuara gjithashtu.

Sipas një deklarate të marinës gjermane, raketa e tipit SM 2 dështoi të lansohej për shkak të një defekti në sistemin e shtytjes. /Telegrafi/The post Po tentohej lansimi i saj, momenti kur anijes luftarake i shpërthen raketa brenda saj! (Video) appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com