OBSH: Të gjitha vendet duhet të jenë në gatishmëri – nuk mund të parashikohet përhapja e coronavirusit vdekjeprurës

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus, shprehu shqetësimin e tij për “thashethemet dhe dezinformatat” që lindin në lidhje me sëmundjen. 

Kjo e shtunë shënojë ditën e parë kur virusi vdekjeprurës mori jetën e një personi jashtë Azisë duke e çuar numrin e vdekjeve në mbi 1.500 viktima.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tha sot se është “e pamundur” të parashikosh drejtimin që do të marrë coronavirusi i Kinës dhe shprehu “shqetësim” për “numrin në rritje të rasteve” në atë vend, sipas drejtorit të tij të përgjithshëm, Tedros Adhanom Ghebreyesus, transmeton Telegrafi.

Në një konferencë për shtyp në konferencën e sigurisë në Mynih (Gjermani), Tedros tha se ekspertët e organizatës punojnë “ngushtë” me ata të Kinës dhe shprehu shqetësimin për “thashethemet dhe dezinformatat” që lindin në lidhje me sëmundjen.

“Në OBSH jemi të shqetësuar për krizën e mundshme që ky coronavirus mund të shkaktojë në vendet me sistem më të dobët shëndetësor sesa ai e Kinës”, tha drejtori Tedros, ku informacioni më i fundit zyrtar numëron 1.523 numrin e vdekjeve.

“Të gjitha vendet duhet të përgatiten për ardhjen e rasteve të COVID-19, të trajtojnë të sëmurët me dinjitet dhe dhembshuri dhe të parandalojnë transmetimin dhe të mbrojnë punonjësit e shëndetit”, shtoi ai .

Tedros Adhanom Ghebreyesus gjithashtu shprehu shqetësimin e OBSH për “mungesën e urgjencës” që zbulohet në lidhje me financimin e përgjigjes ndaj përhapjes së coronavirusit. Ai gjithashtu tha që organizata po merr ankth nga Kina në lidhje me numrin e punonjësve shëndetësorë që janë infektuar ose kanë vdekur nga coronavirusi.

Ai shtoi se përkundër një aspekti pozitiv, ka qenë e mundur që të shpërndahen shpejt pajisjet diagnostikuese nga COVID-19 dhe furnizimet me maska, doreza, kostume mbrojtëse dhe pajisje në vendet ku ato janë më të nevojshme.

Megjithë situatën në Kinë, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së u lehtësua se, jashtë këtij vendi, një “transmetim i gjerë” i COVID-19 nuk është zbuluar.

Coronavirusi i ri la të shtunën një të vdekur në Francë, i pari jashtë Azisë, ndërsa bilanci i vdekjeve nga epidemia e COVID-19 tejkalon 1.500 në Kinë. Ministri francez i Shëndetësisë, Agnès Buzyn, njoftoi të shtunën vdekjen e një turisti kinez 80-vjeçar, i infektuar nga virusi dhe u shtrua në spital në Francë që nga fundi i janarit. Vdekja e këtij njeriu është “e para jashtë Azisë, e para në Evropë”, tha ministri. Deri më tani ka pasur vetëm tre vdekje jashtë Kinës kontinentale: në Filipine, Hong Kong dhe Japoni. /Telegrafi/

The post OBSH: Të gjitha vendet duhet të jenë në gatishmëri – nuk mund të parashikohet përhapja e coronavirusit vdekjeprurës appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com