Njerëz të armatosur rrëmbejnë nxënëse në Nigeri

Njerëz të armatosur kanë rrëmbyer nxënës dhe mësues të shkollës fillore në shtetin veriperëndimor të Nigerisë, Kaduna.

Në një deklaratë nga komisioneri i sigurisë së shtetit të hënën, Samuel Aruwan tha se qeveria e shtetit mori raporte për nxënës dhe mësues të marrë në Birnin Gwari.

“Qeveria e shtetit Kaduna aktualisht po merr detaje mbi numrin aktual të nxënësve dhe mësuesve të raportuar se janë rrëmbyer dhe do të lëshojë një deklaratë gjithëpërfshirëse sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Aruwan.

Ahmed Idris i Al Jazeera, duke raportuar nga kryeqyteti Abuja, tha se një punëtor i ndihmës dhe një banor i zonës konfirmuan rrëmbimet, por ishte e paqartë se sa njerëz u morën.

“Një gjashtë vjeçar i cili u la i lirë nga rrëmbyesit u gjet i çuditur dhe i hutuar. Na thuhet se fëmija pa diçka që asnjë gjashtë vjeç nuk duhet ta shohë, ”tha Idris. “Numri i rrëmbimeve në veri është vetëm shqetësues. Në shtetin Kaduna, qindra janë marrë dhe 180 u shpëtuan javën e fundit”, shtoi ai. /Telegrafi/

The post Njerëz të armatosur rrëmbejnë nxënëse në Nigeri appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com