comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

Messi në histori të La Ligas, i vetmi futbollistë që shënon mbi 30 gola në shtatë sezone

Ylli i Barcelonës, Lionel Messi ka koleksionuar rekordin personal të radhës.

Messi vazhdon të shkruaj emrin e tij me shkronja të arta në histori të futbollit botëror, e në veçanti atij spanjoll.

Sulmuesi argjentinas ka shënuar het-trik në fitoren 2-4 të Barcelonës në udhëtim te Deportivo La Coruna, fitore kjo që i shpalli kampion për këtë sezon.


Barcelona shpallet kampion i La Ligas pas fitores dhe het-trikut të Messit ndaj La Corunas, katalunasit festojnë titullin e 25-të në historiBarcelona shpallet kampion i La Ligas pas fitores dhe het-trikut të Messit ndaj La Corunas, katalunasit festojnë titullin e 25-të në histori

Ky het-trik ndaj La Corunas e ka ngritur Messin në 32 gola deri më tani këtë sezon, duke u bërë lojtari i parë në histori që shënon mbi 30 gola në shtatë sezone të ndryshme.

Lionel Messi (Getty Images)

Herën e parë që Messi shënoi mbi 30 gola në një sezon në La Liga ishte gjatë sezonit 2009/10 dhe vazhdoi atë moment historik edhe në tre vitet e ardhshme.

Në sezonin 2010/11 Messi shënoi 31 gola, ndërsa në 2011/12 argjentinasi shënoi 50 gola të pabesueshme në La Liga dhe u afrua për të përsëritur këtë në 2012/13 kur ai shënoi 46 herë.

Ai vetëm humbi në shenjën e mbi 30 golave në sezonin 2013/14, por ishte kthyer mesatarisht më shumë se një gol në lojë në La Liga në sezonin 2014/15, kur ai tronditi në 43 gola në 38 paraqitje.

Sezonin e kaluar, 30-vjeçari shënoi 37 gola në 32 ndeshje në kampionat dhe ai tani ka arritur shenjën në mbi 30 gola me golat e tij kundër Deportivos, duke vazhduar thyerjen e rekordeve të njëpasnjëshme. /Telegrafi/

The post Messi në histori të La Ligas, i vetmi futbollistë që shënon mbi 30 gola në shtatë sezone appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com