Mbi 240 migrantë infektohen me coronavirus në një kamp të ri në Greqi

Më shumë se 240 azilkërkues që qëndrojnë në një vendbanim të përkohshëm prej çadre, i cili u ngrit javën e kaluar në ishullin grek të Lesbos pas një zjarri në strehën e Moriyas, janë infektuar me coronavirus, njoftoi sot Instituti i Shëndetit Publik Eody.

Të 243 njerëzit e sapo infektuar u gjetën në mesin e 7,000 njerëzve të testuar atje, tha institucioni në një deklaratë. Rezultatet e provave të 120 oficerëve të policisë dhe 40 anëtarëve të stafit në kamp ishin negative.

Tendat në kompleksin e ri, për të cilin disa thonë se nuk kanë shtretër dhe pajisje higjienike themelore, tani strehojnë mbi 12,700 azilkërkues që u bënë të pastrehë pas një zjarri të 8 shtatorit që dogji kampin e Morias, disa kilometra larg , deklarojnë autoritetet.

Pasi u arratisën nga kampi për shkak të zjarrit, ata kaluan disa ditë jashtë, përgjatë rrugës, në ndërtesa të braktisura, fusha dhe madje edhe në varreza. Dyshohet se zjarri u ndez nga gjashtë azilkërkues nga Afganistani.

Ndryshe, kampet e migrantëve dhe refugjatëve në Greqi në mes të marsit dhe pjesa tjetër e vendit u kthye në normalitet në fillim të muajit maj, por tani migrantët janë vendosur në karantinë. /Telegrafi/

The post Mbi 240 migrantë infektohen me coronavirus në një kamp të ri në Greqi appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com