comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

Kush bën dhe kush nuk bën të pijë çaj bar blete

Përdoret në mënyra të ndryshme, por duhet të keni kujdes me të

Ka një sërë kushtesh dhe problemesh që pretendohet se i zgjidh bari i bletës (probleme me tretjen, sëmundjen e Alzheimerit, disa infeksione virale).

Megjithatë, është e rëndësishme të kihet parasysh se hulumtimi mbi efektet e tij shpesh është i kufizuar, transmeton Telegrafi.

Bari i bletës njihet si melissa officinalis ose lemon balm.

Si funksionon bari i bletës?

Bari i bletës përmban acid rozmarine. Kjo substancë ka funksione antiinflamatore dhe antioksiduese.

Mund të përthithet nga lëkura, prandaj përdoret edhe në trajtimin e disa sëmundjeve virale.

Gjithashtu besohet se acidi i rozmarinës vepron në tru duke rritur sasinë e neurotransmetuesit “GABA”.

Nivelet e ulëta të neurotransmetuesve “GABA” mendohet të jenë të lidhura me ankthin dhe pagjumësinë.

Si e përgatisim çajin me bar blete?

Për çaj me bar blete përdoren gjethet e thata. Gjethet thahen dhe thërrmohen dhe ruhen në atë mënyrë.

Vendosni afërsisht një lugë çaji me bar blete të grimcuar në dy decilitra ujë të valuar.

Presim rreth afro 10 minuta dhe pimë çajin.

Çaji i barit të bletës dhe ankthi

Për të lehtësuar ankthin, zakonisht konsumohet një filxhan në ditë.

Nëse keni një sulm më të fortë ankthi, mund të konsumoni dy deri në 3 filxhanë çaj me balsam limoni në ditë, por jo për shumë kohë.

Besohet se çaji me bar blete mund të konsumohet deri në 4 muaj në sasi, por ne nuk do t’ju këshillonim ta bënit këtë.

Nëse ankthi juaj nuk largohet brenda pak ditësh, duhet të shkoni te një psikiatër ose psikoterapist.

Nuk thuhet kot se stresi është një vrasës i heshtur.

Çaji i barit të bletës dhe pagjumësia

Besohet se konsumimi i dy filxhanëve në ditë me çaj bar blete për një periudhë prej 15 ditësh, mund të përmirësojë ndjeshëm problemin e pagjumësisë.

Mbani në mend se pagjumësia nuk trajtohet vetëm me çaj.

Trajtimi i pagjumësisë përfshin leximin përmes procedurave të tjera (fikja e telefonit, televizorit, reduktimi i stimujve të tjerë, aktiviteti fizik…).

Kush nuk duhet ta përdorë çajin me bar blete?

Disa studime kanë treguar se ky çaj ka një efekt negativ në gjëndrën tiroide, dmth zvogëlon funksionin e tij.

Pra, nëse jeni duke marrë ilaçe për tiroiden, ose keni një problem me tiroiden, nuk duhet ta konsumoni.

Gjithashtu nuk do t’u rekomandohej shoferëve ose njerëzve që duhet të punojnë në punë që kërkojnë përqendrim të lartë. /Telegrafi/

The post Kush bën dhe kush nuk bën të pijë çaj bar blete appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com