Kreu i Partisë Socialdemokrate në Bosnjë, Daçiqit: Je pasues i Millosheviqit, nuk ke të drejtë të bëni trazira në Bosnje

Kreu i Partisë Socialdemokrate në Bosnjë, Vojin Mijatoviq, i ka dërguar një letër të hapur ministrit të Jashtëm serb Ivica Daçiq mbi deklaratën se “Serbia dhe Republika Serbe mund të kenë një politikë të përbashkët të jashtme”.

Daçiq sot në Sarajevë, duke komentuar mos ardhjen e delegacionit të Shqipërisë dhe Kosovës në Samitin e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore, tha ndër të tjera se Serbia mund të veprojë njësoj me Republikën Serbe, duke aluduar në marrëveshjen Kosovës-Shqipëri për një politikë të jashtme të përbashkët.

“Ju vini si një mysafir i dashur dhe i afërt, por kjo nuk ju jep të drejtën për të na fyer, për të bërë telashe në vendin tonë dhe për shkak të problemeve politike me të cilat Serbia përballet. Ju përfaqësoni vazhdimin e një politike katastrofike të Sllobodan Millosheviqit, për cilin turpërohem si serb. Ju, zoti Dodik dhe destruktorët e ngjashëm politik janë vetëm një faktor në trazirat dhe destabilizimin e vendeve tona dhe rajonit “, shkruan Mijatoviq. /kp/Telegrafi/

The post Kreu i Partisë Socialdemokrate në Bosnjë, Daçiqit: Je pasues i Millosheviqit, nuk ke të drejtë të bëni trazira në Bosnje appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com