comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

Komiteti i Drejtësisë i Senatit aprovon gjyqtaren e propozuar nga Trump, demokratët e bojkotuan votimin

Komiteti i Drejtësisë i kontrolluar nga senati amerikan i SHBA-së ka pranuar emërimin e Amy Coney Barrett, si gjyqtare e Gjykatës së Lartë pavarësisht një bojkoti të demokratëve, duke i hapur rrugën konfirmimit të saj në Senat.

Të 12 anëtarët republikanë votuan për Barrettin, ndërsa dhjetë demokratë bojkotuan votimin, raporton CNN.

Kryetari i Komitetit të Drejtësisë, Lindsey Graham tha se bojkoti i demokratëve ishte zgjedhje e tyre. “Ne nuk do t’i lejojmë ata të marrin Bordin”, shtoi Graham.

Ajo tha para votimit se kjo ishte një “pikë kthese” për konservatorët. Barrett do të zgjidhet nga gjashtë gjyqtarë konservatorë dhe tre liberalë në Gjykatën e Lartë.

Kreu i Demokratëve të Senatit, Chuck Schumer dhe demokratët e Komitetit të Drejtësisë thanë se emërimi i Barrett ishte “një proces mashtrues që nga fillimi”.

Ata shtuan se nuk do t’i jepnin legjitimitet këtij procesi duke marrë pjesë në votimin e komisionit vetëm 12 ditë para zgjedhjeve presidenciale midis republikanit, Donald Trump dhe demokratit, Joe Biden. /Telegrafi/

The post Komiteti i Drejtësisë i Senatit aprovon gjyqtaren e propozuar nga Trump, demokratët e bojkotuan votimin appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com