Katrougalos: Pa revizionin e Kushtetutës nga fqinji, marrëveshja nuk do të vi në Kuvendit të Greqisë

Me Kammenos nuk kemi pozicione të ndryshme, tha ministri alternativ për punë të jashtme Georgios Katrougalos, duke komentuar deklaratën e liderit të Grekëve të Pavarur dhe partnerit të koalicionit në qeverinë e Greqisë, Panos Kammenos, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në deklaratën për media, pas konferencës në Athinë, shefi alternativ i diplomacisë nuk dha koment direkt, në lidhje me atë se Nikos Kotzias se në mënyrë indirekte e ka refuzuar propozimin “Republika Maqedonia e Ilindenit”, duke deklaruar në SHBA se duhet të pranohet një emër nga propozimet e Mathhew Nimetz.

Në pyetjen gazetarit nga AIM, se a është ende optimist dhe se tani po lëvizet vetëm me optimizëm për zgjidhjen, ministri alternativ i diplomacisë greke, e përsëriti deklaratën metaforike të Tsipras se “para neve kemi 100 metrat e fundit të maratonës, por ato 100 metrat janë më të vështirat”.

Jam optimist, por në asnjë mënyrë nuk e kemi marrëveshjen në xhep, tha Katrougalos. /Telegrafi/

The post Katrougalos: Pa revizionin e Kushtetutës nga fqinji, marrëveshja nuk do të vi në Kuvendit të Greqisë appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com