Izraeli fiton ‘Eurovision 2018’

Ka përfunduar edicioni i 63-të me radhë i Festivalit Evropian të Këngës – Eurovision, me finalen e mbajtur në Altice Arena të Lisbonës, në Portugali, ku konkurruan 26 shtete finaliste.

Dhe në bazë të votave të shpërndara nga juria dhe publiku, fitues doli Izraeli. Këngëtarja Netta me këngën “Toy” u shpall fituese e sivjetmë i ‘Eurovision Song Contest’.

 

Rikujtojmë që në këtë festival konkurruan tre shqiptare duke i përfaqësuar tri vende të ndryshme.

Eugent Bushpepa ishte përfaqësuesi i Shqipërisë me këngën “Mall”, me të cilën e pushtoi skenën e Eurovisionit me interpretimin e tij.

Eleni Foureria e përfaqësoi Qipron me këngën “Fuego” duke e ndezur atmosferën me performancën skenike.

Ndërsa, Ermal Meta së bashku me Fabrizio Moron interpretuan këngën “Non mi avete fatto niente”. /Telegrafi/

 

The post Izraeli fiton ‘Eurovision 2018’ appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com