Irani kërcënon trupat evropiane, ato mund të jenë në rrezik

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, lëshoi ​​një kërcënim ndaj forcave evropiane në Lindjen e Mesme të mërkurën, pasi Britania, Franca dhe Gjermania sfiduan Teheranin për shkeljen e marrëveshjes bërthamore të 2015-ës.

“Sot, ushtria amerikane është në rrezik, nesër ushtria e evropiane mund të jetë në rrezik”, tha Rouhani në një takim televiziv të Kabinetit, një ditë pasi të tre vendet evropiane paralajmëruan Iranin për shkeljen e marrëveshjes bërthamore, transmeton Telegrafi.

Britania dhe Franca mbajnë bazat në Gjirin Persik, dhe forcat evropiane shërbejnë në mënyrë rutinore në Irak dhe Afganistan.

Rouhani nuk u zgjerua me kërcënimin e tij, por ai vjen vetëm një javë pasi Irani goditi bazat amerikane në Irak me raketa balistike, në shenjë hakmarrjeje për sulmin me dron, ku amerikanët vranë gjeneralin e fuqishëm Qassem Soleimani.

Sipas marrëveshjes së vitit 2015, e cila u arrit për të parandaluar Iranin të zhvillonte një bombë bërthamore, Teherani pranoi kufizime në programin e tij bërthamor në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Por që kur SHBA u tërhoq në vitin 2018, Irani gradualisht ka hequr dorë nga kufizime duke tentuar të pasurohet me uranium. /Telegrafi/

The post Irani kërcënon trupat evropiane, ato mund të jenë në rrezik appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com