Hungaria ndërpreu hetimin për Gruevskin

Siç raporton portali hungarez “444.hy:, “Gjatë hetimit është vërtetuar se Nikolla Gruevski ka pasur dokumente udhëtime valide në kufirin mes Hungarisë dhe Serbisë dhe në vendkalimet kufitare tjera ndërsa hyrja në zonën e Shengenit ka qenë sipas dispozitave ligjore”, kështu thuhet në raportin e policisë hungareze, me çka mbyllet hetimi për mënyrën se si ish kryeministri Gruevski ka hyrë në Hungari.

Në ndërkohë, Gruevskit i është caktuar paraburgim për rastet “Titanik”, “T.N.T” dhe për rastin “Talir”, ndërsa pSP e zgjeroi hetimin për 27 prillin për 5 persona, njëri ndër ta është edhe ish kryeministri Gruevski.

Gruevski është i dënuar me dy vite burg në rastin “Tanku” të PSP-së.

Gruevski në nëntor të vitit të kaluar u arratis nga Maqedonia e veriut dhe menjëherë fitoi azil në Hungari./Telegrafi/

The post Hungaria ndërpreu hetimin për Gruevskin appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com