comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

Gotu kola: Përmirëson vëmendjen, kujtesën, pastron gjakun, trajton venat e zgjeruara, zvogëlon stresin, rigjeneron lëkurën, ka efekt afrodiziak

Kjo bimë zvarritëse që përdoret në mjekësinë tradicionale kineze dhe indiane për mbi 2000 vjet, vjen nga Azia Juglindore ku përdoret edhe si ushqim edhe si ilaç

Gëzim Humolli
Trajner i fitnesit
tel. 045 953 110

Në Ayurveda, kjo barishte nga familja e majdanozit njihet edhe si një tonik për sistemin nervor, ose, siç do të thoshim sot, përmirëson funksionet njohëse.

Në mjekësinë kineze quhet “burimi i rinisë” ose “burimi i jetëgjatësisë”, kështu që ekziston një legjendë për një mjek popullor që jetoi për më shumë se 200 vjet, sepse konsumonte këtë bimë çdo ditë.

Në mjekësinë moderne përdoret kundër plakjes, për trajtimin e venave të zgjeruara dhe insuficiencën kronike venoze dhe për përmirësimin e funksioneve njohëse.

Sot, barishtes Gotu kola (Centella asiatica) i atribuohen shumë veti, disa prej të cilave janë testuar klinikisht, si kundër stresit, kundër ankthit, diuretik, imunomodular; pastaj rigjenerimin e lëkurës, etj.

Me efekte të mira farmakologjike, përmban sasi të mëdha të vitaminave A, C, E, K, magnez, serinë, acid glutamik dhe triterpetinë.

 

‘Ushqim’ i trurit

Para së gjithash, gotu kola është bima më e mirë për qelizat e trurit dhe për të gjithë sistemin nervor. I ushqen dhe i rinovon ato.

Vepron duke përshpejtuar rrjedhën e gjakut dhe duke përmirësuar furnizimin me oksigjen në inde dhe organe.

Përmirësimi i qarkullimit të gjakut në tru, rrit energjinë mendore, qartësinë e mendimit, përqendrimin dhe kujtesën.

Përmban substanca triterpenoide, aziatikozide, të cilat janë të përfshira në transmetimin e impulseve nervore në korteksin cerebral.

Harmonizon neurotransmetuesit në tru, duke përmirësuar rrjedhën e impulseve nervore (elektrokimike).

Balancon dhe koordinon funksionet e mendjes, duke ndihmuar në mësimin dhe memorien më të mirë.

Përdorimi tradicional dhe mjekësia moderne

Gotu kola njihet si një afrodiziak shumë i fuqishëm dhe është një mjet i rëndësishëm për forcimin e shpirtit.

Tradicionalisht përdoret për pastrimin e gjakut.

Në kombinim me ginko billoba, i cili përmirëson qarkullimin (sidomos në tru), përdoret kundër të gjitha formave të demencës (pleqëria pleqërie, harresa).

Më shumë se 30 vjet më parë, shumë kërkime shkencore u kryen për Gotu Kolën në shtetet e zhvilluara.

Studimet kanë treguar se fëmijët me dëmtim të trurit, të cilët morën gotu kola për një periudhë prej 12 javësh, ishin dukshëm më të vëmendshëm dhe më të fokusuar.

Është vërtetuar klinikisht se ndihmon njerëzit me ADHD (çrregullimi i përqendrimit dhe hiperaktivitetit) dhe humbje të kujtesës.

Kërkimet moderne flasin në favor të faktit se kjo bimë mund të jetë një ndihmë e shkëlqyer natyrore për studentët dhe nxënësit, sepse rrit përqendrimin, aftësinë për të zotëruar materialet dhe kujtesën.

Shumë njerëz shohin shpresë edhe tek dhimbjet e barkut gotik për personat me sëmundjen Alzheimer, sepse jep mundësinë e rifitimit të një pjese të caktuar të kujtesës së humbur.

Mbrojtës kundër stresit

Gotu kola është një bimë komplekse biokimike, e njohur edhe si një adaptogjen që përmirëson funksionimin e sistemit imunitar, forcon gjëndrat mbiveshkore dhe ndihmon në uljen e stresit.

Efekti i saj qetësues shoqërohet me reduktimin e prodhimit të kortizolit dhe hormoneve të tjera të stresit.

Redukton tensionin emocional dhe mendor, nervozizmin, frikën, ankthin.

Përveçse forcon gjëndrat mbiveshkore dhe ndihmon në rregullimin e stresit, përmirëson edhe qëndrueshmërinë dhe rrit energjinë jetësore të njerëzve që e konsumojnë.

Një zgjidhje për problemet e lëkurës

Gotu kola është një bimë që ka potencial të fortë në trajtimin e pothuajse të gjitha sëmundjeve të lëkurës.

Kjo bimë ka veprim antibiotik dhe ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve dhe plagëve.

Ajo përmban përbërës aktivë që përshpejtojnë dhe rrisin prodhimin e kolagjenit në kocka, kërce dhe indin lidhës, dhe në këtë mënyrë marrin pjesë në shërimin më të shpejtë dhe më të mirë të plagëve.

Gjithashtu, për shkak të efektit të saj në sintezën e kolagjenit, gotu kola ndikon në elasticitetin e lëkurës dhe qëndrueshmërinë e saj, si dhe parandalon krijimin e rrudhave.

Përmirëson lëkurën duke stimuluar mëlçinë dhe veshkat për të nxjerrë toksina.

Ka një efekt të dobishëm në indet lidhëse, ka veti të forta anti-inflamatore dhe përmirëson funksionimin normal të lëkurës.

Mund të ndihmojë me djegiet, keloidet (rritja e tepërt e indit lidhës në vendin e plagëve) dhe plagët, duke përfshirë prerjet kirurgjikale dhe ulcerat e lëkurës.

Forcon qelizat që ndërtojnë muret e enëve të gjakut dhe përmirëson rrjedhën e gjakut, gjë që mund të jetë e dobishme në trajtimin e venave me varice.

Veti tjera mjekuese të gotu kola

Gotu kola bën pjesë në grupin e antioksidantëve më të fortë dhe është një parandalim i shkëlqyer kundër tumoreve dhe sëmundjeve të tjera degjenerative.

Është shumë e dobishme në eliminimin e zakoneve të këqija dhe varësive (alkoolizmi, varësia nga droga, pirja e duhanit, varësia ndaj sheqerit).

Ndihmon kundër lodhjes kronike, veçanërisht në kombinim me ashwagandha.

Ngadalëson procesin e plakjes, zgjat jetën dhe jep forcë në pleqëri.

Zvogëlon strijat, celulitin.

Lehtëson tinitusin.

Parandalon çrregullimet gastrointestinale.

Mund të ketë efekt detoksifikues.

Në Ayurveda përdoret në trajtimin e ankthit dhe epilepsisë.

Vëmendje: Gotu kola është e sigurt për shumicën e njerëzve kur merret deri në 12 muaj.

Përdorimi: Konsumoni rreth 2 gram në ditë. Përzieni me smoothie, kos ose lëngun tuaj të preferuar.

Vërejtje: Mos e përdorni këtë produkt gjatë shtatzënisë dhe gjidhënjës. Njerëzit me sëmundje të mëlçisë duhet të shmangin përdorimin. Ndaloni marrjen e gotu kola të paktën 2 javë përpara një operacioni të planifikuar. /Telegrafi/

The post Gotu kola: Përmirëson vëmendjen, kujtesën, pastron gjakun, trajton venat e zgjeruara, zvogëlon stresin, rigjeneron lëkurën, ka efekt afrodiziak appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com