Gjykata e Kievit ul dënimin e ushtarit rus të dënuar me burgim të përjetshëm

Gjykata e Apelit e Kievit njoftoi të premten se po ul dënimin e ushtarit rus 21-vjeçar, Vadim Shishimarin.

Shishimarin u dënua me burgim të përjetshëm më 23 maj në gjyqin e parë të Ukrainës për krime lufte që nga pushtimi rus. Dënimi i tij është ulur në 15 vjet burg, transmeton Telegrafi.

Ai u shpall fajtor për vrasjen e një civili 62-vjeçar gjatë vendosjes së tij në ushtrinë ruse në ditët e para të luftës.

Shishimarin u akuzua për vrasje me paramendim dhe komplot. Gjykata e Apelit e Kievit tha se gjyqtarët nuk besojnë më se ishte një komplot i qëllimshëm.

Seanca më e fundit e Shishimarin që ishte caktuar për të hënën duhej të shtyhej pas një kërkese nga avokati i Shishimarin, Viktor Ovsyannikov, pasi u ndje i sëmurë. /Telegrafi/

The post Gjykata e Kievit ul dënimin e ushtarit rus të dënuar me burgim të përjetshëm appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com