“Efekti karantinë”, bie për 66 për qind numri i krimeve në Itali

Krimi në Itali ra 66,6 për qind në mars në krahasim me të njëjtin muaj vitin e kaluar, tha të mërkurën Ministria e Brendshme.

Sipas medieve italiane, përcjell Telegrafi, në mars të vitit 2019 pati 203,723 krime të raportuara dhe këtë mars kishte vetëm 68,069 – në mes të bllokimit nga coronavirusi.

Por dhuna në familje ishte vetëm poshtë 37.4 për qind ndërsa plaçkitjet në farmaci ishin ulur vetëm 28.2 për qind.

Ndryshe, Departamenti i Mbrojtjes Civile tha të mërkurën se 104,657 njerëz janë të infektuar aktualisht me coronavirus në Itali, 548 më pak se të martën.

Kjo krahasohet me rënien ditore të së martës ishte 608 ndërsa rënia e së hënës ishte 290.

Departamenti tha se 27,682 njerëz kanë vdekur nga coronavirusi në Itali, 323 më shumë se një ditë më parë. /Telegrafi/

The post “Efekti karantinë”, bie për 66 për qind numri i krimeve në Itali appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com