Dyshohet se falsifikoi dokumentin e bankës për të fituar tenderin publik, arrestohet një person

Një person është arrestuar gjatë të premtes, pasi dyshohet se ka falsifikuar një dokument të bankës me të cilin gjoja banka i siguron përkrahje me vlerë prej 200 mijë euro, e që falë këtij dokumenti ai do të përfitonte një tender publik.

Kështu është bërë e ditur përmes një komunikate për medie.

“Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK)-Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike, duke u bazuar në autorizimin e Prokurorisë Themelore Prishtinë ka zhvilluar hetime lidhur me dyshimet se drejtori i një kompanie nga Suhareka ka falsifikuar dokumentin “Letër përkrahje” të datës 12.12.2019 të bankës me të cilin gjoja se banka i siguron përkrahje kompanisë në fjalë në vlerë prej 200 mijë euro”, thuhet në komunikatë.

Dyshohet se falsifikimin e dokumentit i dyshuari e ka bërë me qëllim të fitimit në një tender publik, nga një institucion shtetëror.

“Duke e përdorur këtë dokument të falsifikuar, i dyshuari: F.S., viti i lindjes 1977, mashkull, kosovar, ka arritur ta fitojë tenderin në vlerë prej 998.800 euro për renovim të një objekti. Personi në fjalë, dyshohet se pos veprës penale ‘falsifikim’, ka kryer edhe dy vepra tjera penale: ‘keqpërdorim dhe mashtrim në prokurim publik’ dhe ‘mashtrim’. Pas grumbullimit të informatave dhe provave, sot, më 04.12.2020, është arrestuar i dyshuari dhe pasi është intervistuar, me aktvendim të PTH-Prishtinë, iu ka caktuar masa e ndalimit prej 48 orëve”, thuhet në komunikatë. /Telegrafi/

The post Dyshohet se falsifikoi dokumentin e bankës për të fituar tenderin publik, arrestohet një person appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com