comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

Dhjetë transferimet më të mira të futbollistëve shqiptarë në vitin 2018

Edhe viti 2018 sjelli shumë ndryshime tek futbollistët shqiptarë nëpër botë.

Shumë ndryshime klubesh, disa bën lëvizje u zgjedhën klube më të vogla se sa ku ishin, por që dolën lëvizje të qëlluara.

Padyshim lëvizja më e madhe është ajo e Xherdan Shaqirit, që la Stoke Cityn për të nënshkruan me Liverpoolin.

Edhe mesfushorin i Kosovës, Valon Berisha, kaloi në Serie A te Lazio, duke bërë një hap të madh në karrierë.

Telegrafi Sport ka zgjedhur 10 transferimet më të qëlluara të futbollistëve shqiptarë në vitin 2018.

Xherdan Shaqiri (Stoke City – Liverpool)

Ylli i kombëtares zvicerane nuk arriti ta mbajë në elitë Stoke Cityn edhe pse ishte lojtari kryesor.

Ai u detyra të ndërrojë skuadër, por çfarë ndërrime?

Shaqiri nënshroi me Liverpoolin dhe po del të jetë transferimi më i qëlluar i kësaj skuadre, pasi e mori për më pak se 20 milionë euro.  

Eros Grezda (Osjek – Rangers)

Eros Grezda kishte treguar shumë në Kroaci, ku ishte ndër lojtarët më të mirë të kampionatit.

Kishte ardhur koha për një sfidë të re dhe Osjeku e lejoi largimin e tij.

Ai nënshkroi me Rangers në Skoci, ku trajner e ka Steven Gerarrdin.  

Valon Berisha (RB Salzburg – Lazio)

Ishin bërë vite prej e Valon Berisha shkatërronte në futbollin austriak.

Djaloshit i nevojitej një aventurë e re dhe zgjodhi të kalojë në Serie A te Lazio.

Ishte Igli Tare ai që e mbylli me sukses këtë transferim.  

Hekuran Kryeziu (Luzern– Zurich)

Mesfushori i Kosovës, Hekuran Kryeziu, në verën e vitit 2018 ndërroi ambient kur nënshkroi për Zurichun.

Ai ishte pa kontratë pasi i kishte skaduar me Luzrenin.

Një lëvizje e qëlluar e mesfushorit që po shkëlqen këtë edicion.

Beniamin Kololli (Laussane – Zurich)

Anësori shqiptar tregoi formë të mirë te Laussane duke bërë që shumë klube të interesohen për të.

Ai nënshkroi me Zurichun, duke u kthyer në njërin prej lojtarëve kryesor.

Kololli edhe me Zurichun vazhdon të shënojë gola.

Bersant Celina (Manchester City – Swansea)

Bersant Celina pas një aventure në futbollin holandez dhe u rikthye në ishull, por nuk arriti ta bindë Pep Guardiolan.

Ai nënshkroi me Swansen në Championship, ku po luan me shumë sukses.

Celina vazhdon të mbetet pjesë e Kosovës.

Berat Gjimshiti (Bennevento – Atalanta)

Mbrojtësi shqiptar kishte marr eksperiencën e duhur te Bennevento ku luante rregullisht.

Ai u kthye te Atalanta ku po luan me mjaftë sukses.

Lëvizja e tij doli të jetë e qëlluara.   

Arlind Ajeti  (Torino – Grasshopper)

Edhe mbrojtësi tjetër i kombëtares shqiptare, Arlind Ajeti, la Italinë, gjegjësisht Torinon, për tu kthyer në Zvicër.

Ai nënshkroi me Grasshopper, ku tani u kthye nga një lëndim.

Ajeti po e rigjen formën e tij dal nga ndalë.

Besar Halimi (Mainz – Brondby)

Mesfushori i Përfaqësueses së Kosovës, Besar Halimi, në sezonin e fundit ishte pjesë e Brondby.

Ai u kthye tek Mainz nga huazimi dhe shkëputi kontratën me klubin gjerman.

Halimi u kthye sërish në Danimarkë, ku po luan me sukses.

Donis Avdijaj (Schalke 04 – Willem II)

Sulmuesi shqiptari, Donis Avdijaj mbetet ndër lojtarët më të rrezikshëm.

Ai shkëputi kontratën me Schalken për të kaluar në Holandë te Willhem II.

Avdijaj po luan me sukses të madh në këtë klub. /Telegrafi/

The post Dhjetë transferimet më të mira të futbollistëve shqiptarë në vitin 2018 appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com