comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

Bundesliga ende pa leje për nisje, bie poshtë data e 9 majit

Bundesliga nuk ka marr ende vendim për tu rikthyer, pasi qeveria gjermane nuk ka publikuar ndonjë vendim.

Bundeliga u pezulluan në 13 mars për shkak të pandemisë coronavirus dhe zyrtarët e ligës kishin shpresuar që këtë javë të merrnin dritën jeshile për të zhvilluar ndeshjet me dyer të mbyllura.

Shefi ekzekutiv i DFL, Christian Seifert tha javën e kaluar se Bundesliga ishte e gatshme për t’u rikthyer që nga 9 maji, megjithëse ai ia la vendimin përfundimtar qeverisë.

Më vonë u zbulua se 16 maji ishte një datë më e pëlqyeshme për rinisjen, por në Gjermani ende nuk ka asnjë vendim dhe me 6 maj pritet të ketë një të tillë.

Vendimi për të vonuar nisjen e Bundesligës u mor në një takim ku ishte edhe kancelarja Angela Merkel,

Merkel dhe udhëheqësit e shtetit do të takohen përsëri të mërkurën e ardhshme.

Ka pasur më shumë se 225 mijë viktima nga Covid-19 në të gjithë botën dhe afër 6 mijë vdekje në Gjermani. /Telegrafi/

The post Bundesliga ende pa leje për nisje, bie poshtë data e 9 majit appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com