comment Add Comment
E publikuar më I përditësuar i fundit

Bayern Munich i konfirmon fitimet rekord për edicionin e shkuar

Një rekord i ri për Bayern Munich sa i përket të ardhurave financiare për vitin e shkuar.

Sezoni 2018/19 nuk ishte pozitiv vetëm në aspektin sportiv, ku bavarezët fituan kampionatin dhe kupën në Gjermani, por klubi ka buzëqeshur edhe nga ana financiare.

Fitimi bruto i klubit për sezonin e kaluar ka qenë 750 milionë euro.

Bayern Munchen . (Photo by Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

Me shpenzimet që i ka klubi dhe taksat që paguan, fitimi neto ka qenë 52,5 milionë euro, një rekord për këtë klub.

Një sezon më parë fitimi bruto i klubit kampion të Gjermanisë ka qenë 657,4 milionë euro, ku shihet një rrije pothuajse 100 milionë euro.

Drejtori i përgjtihshëm i klubit, Karl-Henz Rummenigge ka thënë se klubi është i kënaqur me situatën financiare.

“Jemi shumë të kënaqur me zhvillimin financiar të FC Bayern. Klubi ndodhet në një situatë shumë të mirë”, ka thënë ai. /Telegrafi/

The post Bayern Munich i konfirmon fitimet rekord për edicionin e shkuar appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com