comment Add Comment

Era Istrefi me veshje ekstragante para një Ferrari

Këngëtarja e njohur shqiptare, Era Istrefi, mbetet njëra prej më të pëlqyerave për stilin e saj të veçantë.

Ajo nuk kursen veten për pozat e ndryshme atraktive, në të cila vërehet se vitet e fundit ka evoluar në masë të madhe sa i përket aseteve.

Ditë më parë, bukuroshja bionde ka festuar ditëlindjen e 24-të, prej të cilës ka ndarë momente të lumtura nga festa.

Së fundmi, përmes një postimi në rrjetin social Instagram, Era ka mahnitur me dukjen ndërsa në mënyrë të detajshme është përkujdesur për paraqitjen.


Era Istrefi feston ditëlindjen e 26-të me shampanjëEra Istrefi feston ditëlindjen e 26-të me shampanjë

E veshur me të kuqe, në dorë ajo mbante një çantë të firmës ‘Prada’, ndërsa ka përdorur makijazh në mënyrë të konsiderueshme.

Çka tërhoqi vëmendjen e ndjekësve të saj ishin pozat e marra para një makine të markës ‘Ferrari’.

Ndërkaq, urime të shumta iu adresuan nga figura të njohura shqiptare, familjarë e fansa. /Telegrafi/

The post Era Istrefi me veshje ekstragante para një Ferrari appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Përmbyset traktori, ndërroj jetë 70-vjeçari nga Negotina

Një 70-vjçar nga Negotina ka ndërruar jetë pas plagëve të marra nga përmbysja e traktorit.rasti ka ndodhur dje rreth orës 20:20 ndërsa viktima është identifikuar si shtetasi S.R. 70 vjeç nga fshati Timjanik.

“Gj.V. (52) nga fshati Timjanik ka raportuar se në vendin “Beli Brest” në afërsi të vreshtave nën pronësi të tij, bashkëfshatari i tij J.M. ka gjetur pa shenja jete gjyshin e tij dhe traktorin e përmbysur”, thonë nga MPB.

MPB njofton se ekipet mjekësore në vendngjarje kanë konstatuar se 70-vjeçari ka ndërruar jetë pas plagëve që ka marrë nga shtypja e mjetit të përmbysur. Për rastin në fjalë tashmë është njoftuar edhe Prokuroria.

The post Përmbyset traktori, ndërroj jetë 70-vjeçari nga Negotina appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Fatmir Ajeti, i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Fatmir Ajeti është i ftuari i radhës për intervistim nga Gjykata Speciale.

Këtë e ka bërë të ditur Nasim Haradinaj nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së.

“Sapo u informova se i ftuar nga Gjykata Speciale është Fatmir Ajeti nga Prishtina”, shkruan ai në Facebook.

OVL e UCK-së, ditë më parë ka njoftuar se do të organizojë protestë me kërkesën për zhbërjen e Speciales.

Kjo Gjykatë, para pak ditësh ka njoftuar për akuzën ndaj Presidentit Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli.

Publikimi i kësaj deklarate ka ngjallur reagime të shumta në opinionin vendor dhe ndërkombëtar, duke e konsideruar si shkelje të praktikave të drejtësisë, njofton Telegrafi.

The post Fatmir Ajeti, i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Rashica nga minuta e parë në ndeshjen kryesore të Werderit këtë edicion, formacionet zyrtare ndaj Heidenheim

Werder Bremen është nikoqir i Heidenheim në ndeshjen e parë të ‘Play-Out’-it në Bundesliga.

Skuadra e yllit kosovar Milot Rashica zuri pozitën e 16-të në Bundesliga, teksa Heidenheim u rendit në vendin e tretë në Bundesliga 2.

‘Play-Out’-i për të siguruar një sezon në Bundesliga zhvillohet me dy ndeshje, teksa në të paren vendas është Werder.

Ylli kosovar, Milot Rashica është titullar në këtë takim dhe pritet ta ketë fjalën kryesore për vendasit.

Milot Rashica (Foto: Oliver Hardt/Getty Images)

Rashica do të largohet në verë nga Werder, ndërsa qëllimi i tij është që falë golave ose asistimeve ta mbajë skuadrën e tij në elitën e futbollit gjerman.

Formacionet zyrtare:

Werder Bremen: Pavlenka, Moisander, Veljkovic, Selassie, Bargfred, Friedl, Eggestien, Osako, Rashica, Klassen, Fullkrug.

Heidenheim: Muller, Beerman, Busch, Dorsch, Griesbeck, Kleindienst, Mainka, Multhaup, Sessa, Theuerkauf, Thomalla. /Telegrafi/

The post Rashica nga minuta e parë në ndeshjen kryesore të Werderit këtë edicion, formacionet zyrtare ndaj Heidenheim appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Analizë rajonale e efekteve të COVID-19 në mediet e Ballkanit Perëndimor

COVID-19 ka transformuar medien dhe gazetarinë, gjithandej. Megjithatë, varësisht nga konteksti i shteteve, mund të kuptohet edhe ndikimi i ndryshëm që pandemia kishte në profesionin e gazetarit. Në këtë analizë rajonale do të prezantohen të gjeturat nga 10 intervistat e realizuara me gazetarë nga katër shtete të rajonit, Bosnje e Hercegovinë, Kosovë, Maqedoni e Veriut dhe Shqipëri.

Pandemia u përjetua ndryshe nga gazetarët në secilin nga këto katër shtete dhe njëkohësisht, mënyra e ushtrimit të profesionit nga ana e tyre ishte e ndryshme, duke iu përshtatë situatës dhe rrethanave në shtetin përkatës.

Aplikacionet, pjesë e rëndësishme në metodat e punës së gazetarëve gjatë pandemisë

Përdorimi më i shpeshtë i mundësive që ofron teknologjia është një nga të përbashkëtat e gazetarëve në të katër shtetet në shqyrtim. Aplikacionet e ndryshme u shndërruan në pjesë shumë të rëndësishme në metodat e punës së tyre. Të tilla aplikacione janë përdorë edhe më herët nga gazetarët, por jo në masë aq të madhe sikur gjatë periudhës kur u shfaq pandemia, thonë të intervistuarit.

Një tjetër e përbashkët ishte pakësimi i kontakteve me burimet, për shkak të kufizimit të lëvizjeve dhe kjo u nënvizua në rastin e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut. Mirëpo, pozitive theksohet mundësia që falë teknologjisë janë realizuar më lehtë intervistat me ekspertët dhe personat e tjerë të rëndësishëm. Adriatik Kelmendi, Drejtor i Përgjithshëm i Klan Kosovës, deklaron se duke përdorë teknologjinë, kanë arritur të intervistojnë më shpesh disa njerëz të caktuar, më shumë se që do të arrinin t’i intervistonin në situatë normale. Ndihmën nga epoka digjitale e nënvizojnë edhe kryeredaktori i A2CNN, Elert Yzeiri dhe gazetari nga BeH, Milorad Milojeviq, shkruan portalb.

Pavarësisht masave të lëvizjes, redaktorja përgjegjëse në Koha Ditore, Brikenda Rexhepi tregon se ata nuk e kanë ndalë punën në terren duke mbuluar pikat kufitare para se ato të mbyllen tërësisht, karantinat, spitalet, etj., ndërkohë, Milojeviq vë në pah disa vështirësi të gazetarëve në Bosnje e Hercegovinë, si pasojë e kufizimit të lëvizjes, sikur pamundësia për të marrë pjesë në konferenca për shtyp të qeverisë.

Mobile journalism – apo gazetaria me ndihmën e celularit, ka qenë një nga zgjidhjet e bëra nga gazetarët, për shkak të rrethanave, thotë Aleksandar Manasiev, kryeredaktor i VidiVaka. Këtë formë të gazetarisë e kanë përdorë edhe te grupi KOHA, thekson Rexhepi.

Në çështjen e transparencës së institucioneve dhe të qasjes në dokumentet publike, në Bosnje e Hercegovinë e në Kosovë vihet në pah se ka qenë më e lehtë kur është fjala për pandeminë, mirëpo vështirësitë kanë vazhduar të ekzistojnë për temat e tjera. Pavarësisht kësaj, gazetarët në BeH arritën të zbulojnë dy skandale, thotë Darko Omeragić, duke iu referuar skandalit të blerjes së respiratorëve dhe aferës për blerjen e tendës-spital mobil. Ndërkohë, në Shqipëri, Aleksandër Çipa nga UGSH-ja potencon faktin që volumi i të dhënave është shtuar, por kjo nuk e ka rritur transparencën dhe informimin e publikut me atë lloj informacioni që ka interes. Mbylljen e institucioneve e thekson edhe Goran Lefkov, redaktor në Inbox7.

Të intervistuarit konfirmojnë rritjen e interesimit të qytetarëve për informacion, por hezitojnë të konkludojnë se kjo nënkupton rritje të besueshmërisë. Gentiana Begolli nga AGK-ja thekson se besimi i audiencës në media në Kosovë ka mbetur i pandryshuar, ndërkaq, në rastin e Shqipërisë, Çipa thotë se krahas shumëfishimit të audiencës, është rritur edhe pabesueshmëria ndaj medieve online. Manasiev thotë se në Maqedoni të Veriut, niveli i besimit ka mbetur siç ka qenë, i ulët, ndërkohë Milojevic thekson që qytetarët kishin më shumë besim në media vetëm në rastet kur raportohej lidhur me coronavirusin. 

COVID-19, shkaktar i humbjes së punës dhe zvogëlimit të pagës në të katër shtetet

Gjatë krizës së pandemisë, gazetarët janë në mesin e personave më të rrezikuar nga infektimi. Natyra e punës së gazetarit e vendos atë në një pozitë të tillë dhe kjo shton nevojën për plotësim të kushteve të nevojshme për punë dhe mbështetje të duhur nga vetë kompanitë mediale

Në rastin e katër shteteve, pjesë e analizës, të intervistuarit tregojnë se janë ndërmarrë hapat e nevojshëm për të siguruar pajisjet bazike anti-koronavirus, si përdorimi i maskave, dorezave dhe dezinfektuesve. Te Klan Kosova është praktikuar një protokoll me 12 pika, ku është përcaktuar mënyra e sjelljes, lehtësimet në oraret e punës, masat për lirimin e disa kategorive të punëtorëve, etj., tregon Drejtori i Përgjithshëm, Kelmendi, i cili, gjithashtu, shton se, megjithatë, ka pasur gazetarë të disa medieve që kanë vazhduar të punojnë zakonshëm, pa masa mbrojtëse. Begolli tregon që në këtë periudhë, AGK-ja u ka dalë në ndihmë gazetarëve duke iu dhënë mbi 300 pako doreza, maska dhe dezinfektues. Këshillimet psikologjike do të ishin gjithashtu një formë e nevojshme e mbështetjes për gazetarët, por që kjo ka munguar në të katër shtetet.

Krahas masave mbrojtëse dhe mbështetjes për gazetarët, një tjetër çështje e rëndësishme është qëndrueshmëria e medieve dhe siguria e punës së gazetarëve. COVID-19 ndikoi që gazetarë të humbin vendin e punës, e të tjerë të vazhdojnë punën me pagë më të ulët. Në të katër shtetet kishte gazetarë që mbetën pa kontratë dhe ndër ta ishte edhe Omeragic, i cili ishte në mesin e 10 punëtorëve që u larguan nga gazeta Oslobođenje. Omeragic thotë se është i befasuar me largimin e gazetarëve nga disa media, veçanërisht, potencon ai, të gazetarëve të mirë. Në Kosovë, për shkak të pandemisë u mbyllë gazeta Zëri dhe mbetën të papunë 22 punëtorë. Në Shqipëri, Çipa thotë se u prekën rreth 12% e punonjësve medial ndërkaq 47 gazetarë humbën vendin e punës. Në Maqedoninë e Veriut, Duridanski tregon që pesë gazetarë mbetën pa punë. Fenomeni i zvogëlimit të pagave ishte i përhapur në të katër shtetet ndërkaq për dallim nga Kosova, në Shqipëri e Maqedoni të Veriut nuk ka mbyllje të medieve gjatë kësaj periudhe.

Presioni financiar, frika nga humbja e vendit të punës, përballja direkte me rrezikun për tu infektuar ishin disa nga aspektet më të prekura të punës dhe jetës së gazetarëve. Kryetari i UGSH-së, Çipa thekson që në Shqipëri deri tani janë 5 raste të konfirmuara të gazetarëve të prekur nga virusi, si dhe të anëtarëve të familjeve të tyre. 

Shpërthimi i dezinformimit dhe mungesa e strategjisë për ta luftuar atë

Që nga shfaqja i pandemisë, pati shpërthim të dezinformatave që ndërlidheshin me COVID-19. Interesimi i madh i qytetarëve për të marrë më shumë informacione rreth koronavirusit rezultoi me rritje të shpërndarjes së dezinformatave, posaçërisht në media sociale.

Në shtetet e rajonit nuk ka një strategji se si duhet të luftohen dezinformatat, megjithatë nuk mungojnë iniciativat, qoftë nga organizata jo-qeveritare apo media të caktuara, të cilat përpiqen që të luftojnë drejtpërdrejt një dezinformatë që bëhet virale në media sociale. Duridanski nga Sindikata e Pavarur e Gazetarëve dhe Punëtorëve të Mediave mendon se kur media e bën punën e saj, atëherë nuk ka nevojë për “forcë speciale” që ta luftojë dezinformatën. Që profesionalizmi është metoda më e mirë për të luftuar dezinformimin e thonë edhe Yzeiri, Kelmendi e Milojevic.

Burimet e dezinformimit variojnë dhe motivet e shpërndarjes së një dezinformate janë të ndryshme. E përbashkëta në të katër shtetet është që media sociale shihet si burim kryesor i dezinformimit. Pastaj, personat që shpërndajnë dezinformata janë të ndryshëm, prej atyre që thjesht dëshirojnë të fitojnë vëmendje, siç thotë Kelmendi, e deri te ata që shfrytëzojnë situatën për interesa të caktuara politike apo biznesore, siç thekson Omeragic.

Një tjetër pikë e përbashkët në të katër shtetet është fakti se intensiteti i dezinformatave është rritur pas shfaqjes së pandemisë. Kjo mund të konsiderohet e natyrshme për shkak se interesimi i njerëzve për temën e koronavirusit ka shtyrë edhe ata që merren me dezinformata, të fokusohen pikërisht në këtë krizë, si tema kryesore e këtyre muajve. Kelmendi e Milojevic theksojnë se fillimi ishte kritik, ndërkaq, me kalimin e kohës u zvogëlua edhe numri i dezinformatave. Në Kosovë, krahas krizës shëndetësore, shoqëria ka përjetuar edhe një krizë politike, megjithatë, në aspektin e shpërndarjes së dezinformatave, kanë dominuar ato me tematikë që ndërlidhet me COVID-19. Ndërkohë, në Bosnje e Hercegovinë, dezinformatat për koronavirusin u përdorën edhe për shpërqendrim të vëmendjes, për faktin se nuk publikohej asnjë informacion në lidhje me prokurimet e diskutueshme publike, thekson Milojevic. 

Liria e medies u kërcënua më së shumti në Shqipëri dhe Bosnje

Një tjetër aspekt i rëndësishëm i gazetarisë që është hulumtuar në këtë analizë është liria e informimit dhe e gazetarit. Përgjysmimi i stafit ka ndikuar edhe reduktimin e mundësisë së qasjes në informacione dhe dokumente publike, potencojnë Begolli dhe Duridanski. Çipa shton se është shumëfishuar centralizimi i informacionit zyrtar, duke vënë edhe një herë në pah vështirësitë me të cilat përballen gazetarët në Shqipëri, për shkak të institucioneve që vështirë iu ofrojnë gazetarëve qasje në dokumente publike. Ndërkaq, Kelmendi potencon se një nga gjërat pozitive të pandemisë është rritja e bashkëpunimit media-institucione në Kosovë. Në rastin e Bosnjes, Milojevic përmend se si ka qenë e vështirë të arrihet te një informacion tjetër i rëndësishëm, përveç nëse ka qenë i ndërlidhur me pandeminë.

Liria e medieve u kërcënua më së shumti në Shqipëri dhe në Bosnje e Hercegovinë. Çipa tregon se si në Shqipëri ka pasur penalizime për media dhe gazetarë me pretekst për mosrespektim të distancimit social në redaksi dhe studio televizive. Ai gjithashtu përmend gjobën ndaj TV Ora si dhe nënvizon që ka pasur mbi katër raste të dhunës dhe cënimit të integritetit fizik të gazetarëve që kanë tentuar të raportojnë nga mjediset spitalore dhe ato të shëndetësisë publike për raste dhe situata pandemike. Ndërkohë, Yzeiri përmend edhe thirrjet e kryeministrit Rama drejtuar publikut shqiptar që të qëndrojnë larg medieve. Në Bosnje e Hercegovinë kishte ndërhyrje të shtetit në lirinë e shprehjes përmes një dekreti që trajtonte përhapjen e panikut, por që u tërhoq më pastaj, pas reagimit publik dhe organizatave ndërkombëtare. Në Maqedoni nuk kishte iniciativa ligjore të tilla, ndërkaq, Duridanski thekson se ishin pesë sulme ndaj gazetarëve. Gazetarët u penguan në punën e tyre edhe në Kosovë dhe gjatë pandemisë janë regjistruar tri raste, konfirmonBegolli. Pra, kishte kërcënime për lirinë e medies dhe ato u shpërfaqën në mënyra të ndryshme në të katër shtetet.

Në lirinë e gazetarit është shumë e rëndësishme edhe privatësia e tij. Të intervistuarit potencojnë se janë të vetëdijshëm për cënimin e privatësisë, si rrjedhojë e zhvillimeve teknologjike, por ngritin nevojën për përdorim të kanaleve të sigurta të komunikimit. Kelmendi thotë se përdorimi i teknologjisë rrit hapësirën për të qenë i survejuar ose i përgjuar dhe kjo ka rrezik të keqpërdoret, ndërkaq Yzeiri mendon se privatësia është vjedhur me kohë, mirëpo ka krijuar edhe imunitet në komunitetin e gazetarëve.

Gazetaria pas pandemisë, parashihen dy rreziqe kryesore

Po, si e shohin të intervistuarit, gazetarinë pas pandemisë. Implikimet financiare duket të jenë të pashmangshme dhe kjo i shqetëson edhe gazetarët në këto katër shtete. Duridanski mendon se ka rrezik që të pranohet kjo mënyrë e punës sikurse gjatë pandemisë, me më pak njerëz, më shumë përdorim të mjeteve digjitale për komunikim, që mund të çojë në nevojë më të vogël për punëtorë dhe më pak raportime nga terreni, e cila sipas Duridanskit, epilog do të jetë një gazetari më pak cilësore.

Manasiev parasheh se do të ketë më shumë përdorim të mjeteve digjitale dhe përfshirje më të madhe të mobile journalism. Pikërisht, përdorimit më të madh të teknologjisë i druhetKelmendi, që shton se kontakti i drejtpërdrejtë është i pazëvendësueshëm dhe sipas tij, gazetaria mund të humb shumë nëse zëvendësohet kontakti apo intervista e drejtpërdrejt me komunikimin nëpërmjet mjeteve digjitale. Yzeiri shpreson që kjo situatë pandemike do t’i bëjë mediet më të përgjegjshme, më të kujdesshme dhe më objektive, ndërkaq Milojevic potencon faktin se ekziston pasiguri absolute në Bosnje e Hercegovinë dhe parasheh pasoja të rënda financiare për medien, pas pandemisë.

Një gjë është e sigurt, jeta e secilit prej nesh ka ndryshuar që nga shfaqja e pandemisë dhe do të jetë ndryshe, edhe pasi të kalojë kjo pandemi. Njësoj mund të themi edhe për gazetarinë, sepse tek e fundit ajo buron nga shoqëria dhe është reflektim i shoqërisë në të cilën funksionon. Pandemia ka shpërfaq edhe një herë rëndësinë e medies, rëndësinë e gazetarit dhe ka rikonfirmuar se nuk mund të mbështetemi në informacione të cilat përgatiten nga ata që nuk janë të thirrur për të bërë gazetari, nga ata të cilët nuk e kuptojnë lajmin apo rolin e medies në shoqëri.

Analiza u punua nga Dren Gërguri.

Për këtë analizë u intervistuan (renditja alfabetike):

Adriatik Kelmendi – Klan Kosova/Kosovë

Aleksandar Manasiev – VidiVaka/Maqedoni e Veriut

Aleksandër Çipa – UGSH/Shqipëri

Brikenda Rexhepi – Koha Ditore & KTV/Kosovë

Darko Duridanski – SSNM/Maqedoni e Veriut

Darko Omeragic – Oslobodenje/Bosnje

Elert Yzeiri – A2CNN/Shqipëri

Gentiana Begolli – AGK/Kosovë

Goran Lefkov – Inbox7/Maqedoni e Veriut

Milorad Milojevic – Radio Evropa e Lirë/Bosnje

The post Analizë rajonale e efekteve të COVID-19 në mediet e Ballkanit Perëndimor appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Këta katër artikuj do ta zhdukin çdo gjurmë të herpesit: Nuk lë shenja, shëron lëkurën në çast!

Herpesi, pra, është pasojë e infeksioneve me virusin Herpes simplex, ndërkaq bartet nëpërmjet puthjeve, prekjeve, si edhe me përdorimin e garniturave të përbashkëta të ushqimit

Pasi që të infektohemi, ky virus vazhdimisht është i pranishëm në trup, i fshehur në nervin afër gojës dhe hundës, ndërkaq në sipërfaqe del pasi që të na bie imuniteti.

Po ju japim disa propozime se si të luftoni me herpesin në mënyrë tërësisht natyrale, pas të cilit nuk do të mbeten shenja në buzë, transmeton Telegrafi.

1. Bëni tretje të dendur nga tre thelpinj hudhre, të grirë imët dhe 100 g mjaltë. Me këtë tretje lyeni pjesët e infektuara.

2. Herpesi mund të eliminohet edhe nëse do të lyeni me tre për qind hidrogjen apo vaj kungulli të cilin mund ta blini në të gjitha shitoret e ushqimit të shëndetshëm.

3. Edhe një ilaç natyral për herpesin është mielli i hikrrës. Bëhet thjesht. Një lugë miell qiteni në dy filxhan ujë të vluar, zieni pak dhe tretjen e tillë lyeni mbi pjesët e infektuara.

4. Përzieni një lugë kripë dhe një lugë sodë bikarbonati me pak ujë dhe do të keni tretje të dendur të cilën do ta përdorni disa herë gjatë ditës. Si ilaçe natyrale kundër herpesit janë edhe aloe vera, menta dhe propolisi. /Telegrafi/

The post Këta katër artikuj do ta zhdukin çdo gjurmë të herpesit: Nuk lë shenja, shëron lëkurën në çast! appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Munishi për fitoren e Ballkanit: I lumtur me fitoren, respektuam edhe kundërshtarin

Ismet Munishi është shprehur shumë i lumtur me fitoren e Ballkanit ndaj Vushtrrisë.

Suharekasit fituan 3-1 ndaj vushtrriasve në kuadër të javës së 27-të në Superligën e Kosovës, duke vazhduar të qëndrojnë në garë për titull.

Munishi deklaroi pas takimit se është i kënaqur me lojën që bënë lojtarët e tij, ndërsa pas rezultatit 3-0 vendosi të respektonte kundërshtarin.


Ballkani i qëndron afër Dritës në fitoren bindëse ndaj VushtrrisëBallkani i qëndron afër Dritës në fitoren bindëse ndaj Vushtrrisë

“Isha i kënaqur me angazhimin, ishte paksa vapë, kemi pasur shumë lojë e shumë ngarkesë. Isha i kënaqur me gjithë futbollistët”, ka thënë trajneri i Ballkanit për Super Sport Kosova.

“Pas rezultatit 3:0 desha ta respektoj kundërshtarin si dhe futbollistët që nuk janë inkuadruar më herët. Në përgjithësi jam i kënaqur me ndeshjen”.

“Skuadra e jonë është shumë e gatshme për arsye se jemi të vetmit që kemi luajtur çdo ndeshje, çdo ndeshje kundërshtarin e fort, pra për neve nuk është asgjë e re”, përfundoi Munishi.

Ballkani aktualisht gjendet në pozitën e dytë me 53 pikë, pesë më pak se lideri Drita. /Telegrafi/

The post Munishi për fitoren e Ballkanit: I lumtur me fitoren, respektuam edhe kundërshtarin appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Këto çifte të famshme janë njohur nëpërmjet miqve, ndërkaq Salma Salma Hayek as që e ka ditur që shkonte në takim

Shumica thonë që mënyra më e mirë për gjetjen e dashurisë është nëpërmjet miqve… Dhe nëse miqtë tuaj janë edhe të pashëm, të pasur dhe të famshëm, aq më mirë

Këto çifte të famshme janë njohur nëpërmjet miqve të përbashkët, apo madje kanë shkuar në takim të painformuar.

Disa e kanë ditur menjëherë, në shikim të parë, që kanë njohur dashurinë e jetës së tyre, derisa tjerëve u është nevojitur pak kohë.

Sido që të jetë, kjo tregon vetëm që dashuria shfaqet gjithkah, transmeton Telegrafi.

Benji Madden dhe Cameron Diaz

Nicole Richie qëndron pas këtij çifti. Ylli i skenës që është martuar me vëllanë e Maddenit, Joel, ka pranuar që paksa ka bërë krushqi.

Taylor Swift dhe Calvin Harris

Ellie Goulding ka pranuar që paksa ka bërë krushqi në mënyrë që t’i bashkonte di-xhejin dhe këngëtaren. Ky çift është argëtuar më shumë se një vit.

Salma Hayek dhe France-Anri Pino

Ky çift është njohur derisa Salma nuk ka ditur fare që po shkonte në takim, por ka menduar që është e ftuar në atë ngjarje.

Chris Hemsworth dhe Elsa Pataky

Ky çift i mrekullueshëm është njohur nëpërmjet logopedit të përbashkët, i cili ka menduar që ata do të pajtoheshin mirë.

Justin Theroux dhe Jennifer Aniston

Këtë çift e ka bashkuar Robert Downey Jr. në vitin 2007. Ata kanë qenë një kohë të gjatë bashkë, ndërkaq janë ndarë sivjet, pas dy vjetësh martesë… /Telegrafi/

The post Këto çifte të famshme janë njohur nëpërmjet miqve, ndërkaq Salma Salma Hayek as që e ka ditur që shkonte në takim appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

comment Add Comment

Superliga e Kosovës sezonin e ardhshëm do të ketë vetëm 27 xhiro

Superliga e Kosovës sezonin e ardhshëm do të ketë 10 skuadra dhe është pritur që të luhet sistem i katërfishtë, por sipas FFK-së do të zhvillohen vetëm 27 xhiro.

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së në mbledhjen e mbajtur dje (e premte) ka dal me disa vendime, ku një prej tyre ka të bëjë me formatin e garave në edicionin e ri të Superligës.

“Superliga do të ketë 10 skuadra dhe do të zhvillohet sistem i trefishtë apo 27 xhiro”, thuhet një njoftimin e FFK-së.

Kjo i bie që edhe pse me 10 skuadra, do të zhvillohet sistem i trefishtë, sikurse këtë vit, ndërsa do të ketë gjashtë xhiro më pak se sa në këtë kampionit.

Sipas FFK-së këtë sistem e ka imponuar pandemia COVID-19.

Ndërkaq sa i përket Ligën së Parë, KE ka vendosur që këtë kjo ligë të ndahet në dy grupe me nga 10 skuadra, ku po ashtu garat do të zhvilloheshin me sistem të trefishtë.

Kjo është bërë pasi në një Ligë me 20 klube  do të ishte ngarkesë e madhe për shkak të numrit të madh të xhirove, ku nëse do të luheshin në një kampionat, atëherë do të duhet të zhvilloheshin 38 xhiro.

KE po ashtu mori vendim që afati kalimtar për futbollistë të klubeve të Superligës të fillon më 1 gusht dhe përfundon më 8 shtator, ndërsa për të gjitha Ligat e tjera fillon më 1 gusht dhe përfundon më 12 shtator 2020.

/Telegrafi/

The post Superliga e Kosovës sezonin e ardhshëm do të ketë vetëm 27 xhiro appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com

Kosova rrezikon t’i humb 250 milionë euro për shkak të ndasive politike

Rreth 250 milionë euro Kosova mund t’i humb nëse Kuvendi nuk i miraton pesë marrëveshje ndërkombëtare.

Paratë nga këto marrëveshje është planifikuar të përdoren për rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë, por Kuvendi nuk i miratoi në seancën e fundit për shkak të mungesës së kuorumit.

Zëvendësministri i Financave Agim Krasniqi thotë për RTV Dukagjinin se sektori privat do të pësonte më së shumti nëse këto marrëveshje ndërkombëtare nuk ratifikohen në Kuvendin e Kosovës.

“Më së shumti do të goditet pjesa që ka të bëjë me rimëkëmbje ekonomike dhe sektorin privat nëse këto mjete nuk futen në buxhet”, deklaroi Agim Krasniqi, përcjell Telegrafi.

Profesori universitar Muhamet Mustafa thotë se partitë politike në pika të tillë asnjëherë nuk duhet ta bllokojnë njëra-tjetrën.

“Lufta primitive e partive politike po shprehet edhe në çështje që janë shumë të ndjeshme për konsolidimin e shtetësisë së Kosovës, siç janë marrëveshjet ndërkombëtare dhe dialogu me Serbinë. Është koha e fundit që kryetarët e partive politike parlamentare dhe shefat e grupeve parlamentare të këtyre partive të arrijnë një marrëveshje bontoni që luftën politike të mos e shprehin në çështjen e dialogut me Serbinë dhe në çështjet e marrëveshjeve ndërkombëtare pasi dëmet janë shumë të mëdha”, deklaroi Muhamet Mustafa.

Arian Zeka nga Oda Ekonomike Amerikane thotë se çdo vonesë në miratimin e këtyre ligjeve do të ndikojë edhe ën rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës.

“Pos kësaj Kosova do ta humb edhe hapin me shtetet tjera të Ballkanit sa i përket zhvillimit ekonomik pas pandemisë”, ka shtuar më tej Arian Zeka.

Për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare nevojiten 2/3 e votave të deputetëve në Kuvend./RTV Dukagjini/Telegrafi/

The post Kosova rrezikon t’i humb 250 milionë euro për shkak të ndasive politike appeared first on Telegrafi.


Burimi: telegrafi.com